لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

کاهش محدودیت های مسافرتی آمریکاییان به کوبا


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا محدودیت های سفر به کوبا را کاهش داده است تا گروه های مذهبی و دانشجویان بتوانند به آن کشور سفر کنند.

کاخ سفید روز جمعه گفت تقویت تماس های «مردم با مردم» از طریق افزایش مبادلات دانشگاهی، فرهنگی و مذهبی و حمایت از جامعه مدنی در کوبا از جمله هدف های این اقدام است.

همچنین قصد این است که جریان اطلاعات آزاد به مردم کوبا و دریافت اطلاعات از آنها، تقویت شود و کوبایی ها امکان پیدا کنند استقلال عمل بیشتری در برابر مقام های کشور به دست آورند.

افزون بر این، تغییرات به هر آمریکایی اجازه می دهد هر سه ماه یک بار بالغ بر ۵۰۰ دلار برای شهروندان کوبا، که بخشی از دولت یا حزب کمونیست نیستند، بفرستد.

همچنین به شرکت های هواپیمایی بین المللی آمریکا اجازه داده خواهد شد سرویس های دربست به کوبا پیشنهاد کنند.

در حال حاضر فقط فرودگاه های لس آنجلس، میامی و نیویورک می توانند به هواپیماهای دربست مجاز از کوبا اجازه فرود بدهند.

ایلنا روس- لتینن، نماینده آمریکایی کوبایی تبار مجلس نمایندگان آمریکا با تغییرات در مقررات مربوط به کوبا، که قرار است ظرف دو هفته به اجرا درآید، مخالفت کرده است و می گوید کاهش محدودیت ها نه به تقویت فضای طرفدار دموکراسی در کوبا کمک خواهد کرد و نه موجب افزایش احترام به حقوق بشر خواهد شد. او بر این عقیده است که تغییرات به مردم کوبا در رها ساختن خود از «ظلم و بیدادی» که آنها را در بر گرفته است کمک نخواهد کرد.

مقام های دولت کوبا در هاوانا هنوز درباره تغییرات پیشنهادی کاخ سفید اظهار نظر نکرده اند.

در سال ۲۰۰۹، پرزیدنت اوباما محدودیت های مسافرت و انتقال پول برای آمریکاییان کوبایی تبار را کاهش داد، اما تحریم دیرینه آمریکا علیه کوبا را حفظ کرد. وی گفت گام بعدی را کوبا باید بر دارد.

XS
SM
MD
LG