لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۵

قاضی فدرال آمریکا، هواپیما حامل مادر و دختر پناهجو را بازگرداند


یک قاضی فدرال آمریکا روز پنحشنبه بعد از آگاهی از این که یک مادر و دختر پناهجو، بدون بررسی پرونده شان، برای اخراج از آمریکا در هواپیمایی به سمت السالوادور هستند، با تهدید وزارت دادگستری آمریکا، هواپیمای حامل آنها را برگرداند.

قاضی اِمت سولیوان (Emmet Sullivan) وقتی متوجه شد که کارمن و دخترش اهل السالوادور، بدون رسیدگی به پرونده‌شان در حال اخراج از آمریکا هستند، دستور به بازگشت هواپیما داد. وی تهدید کرد جف سشنز وزیر دادگستری امریکا را برای سرپیچی از قانون تحت تعقیب قرار می دهد.

این زن و فرزندش از آنچه «خشونت فوق العاده جنسی و گروهی» نامیدند، از السالوادور گریختند و در آمریکا خواستار پناهندگی بودند. هنوز وزارت دادگستری در این مورد واکنشی نشان نداده است.

این قاضی گفته است که احتمال دارد دادستان کل (یا وزیر دادگستری) را به خاطر اخراج آن‌ها، به سرپیچی از حکم دادگاه متهم کند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا می گوید در پرونده این مادر و دختر با دولت توافق کرده بود که پرونده آنها بررسی شود، اما ناگهان آنها متوجه شدند که دولت در حال بازگرداندن این مادر و دختر به السالوادور است. پس از آن بود که قاضی دستور برگرداندن هواپیما را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، سیاست سختگیرانه‌ای علیه مهاجران غیرقانونی را دنبال می‌کند و می‌گوید هدفش تامین امنیت شهروندان آمریکا است.

در یکسال اخیر فرمان‌های اجرایی پرزیدنت ترامپ در برخی اوقات با واکنش و رد آن‌ها توسط قضات فدرال مواجه شده است.

به گفته یک مقام وزارت امنیت داخلی، اواخر پنجشنبه، این مادر و دختر بلافاصله به آمریکا بازگردانده شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG