لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

دادگاه آمريکايی عليه باراک اوباما و به نفع شرکت چينی رأی داد


عکس آرشیوی از یک نیروگاه بادی در ناحیه ای نزدیک شانگهای، چین
عکس آرشیوی از یک نیروگاه بادی در ناحیه ای نزدیک شانگهای، چین

آقای اوباما دستور توقف نيروگاه را پس از آن داده بود که يک هيات مشورتی به کاخ سفيد گفته بود اين پروژه می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را نقض کند

کاخ سفيد در سال ۲۰۱۲ دستور توقف پروژه تاسيس نيروگاهی را داد که قرار بود در منطقه‌ای نزدیک یک پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده، با استفاده از نيروی باد، برق توليد کند.

اکنون دادگاه فدرال آمریکا عليه باراک اوباما، رئیس جمهوری، و به نفع شرکت چینی که قصد ساختن اين نیروگاه برق را داشت رأی داده است.

دادگاه استیناف ایالات متحده در واشنگتن روز سه شنبه ۲۴ تيرماه رای داد که کاخ سفید «شرکت رالز» را از حق تضمين شده خود در قانون اساسی ایالات متحده مبنی بر دسترسی به دادرسی محروم کرده است.

هيات سه نفره قضات دادگاه به کاخ سفید دستور داد کليه اسناد طبقه‌بندی نشده در مورد دلايل ممنوع کردن شرکت رالز از ساخت نیروگاه برق بادی در سواحل ايالت اورگان (در شمال غربی آمريکا) را تحويل دادگاه دهد.

آقای اوباما دستور توقف ساخت نيروگاه را پس از آن داده بود که يک هيات مشورتی دولتی به کاخ سفيد گفته بود اين پروژه می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را نقض کند.

شرکت رالز به دادگاه شکایت کرد و گفت این فرصت به شرکت داده نشده بود تا شواهد و مدارکی که هيات مشورتی توصيه خود را بر مبنای آن داده بود را بررسی کند.

وکلا حکم دادگاه را بی‌سابقه خوانده‌اند و می‌گویند که می‌تواند به شرکت‌های خارجی که مایل به سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا هستند قدرت بیشتری بدهد.

XS
SM
MD
LG