لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

آیکان: دامنه اینترنتی ایران «دارایی» نیست که بتوان مصادره کرد


Logo of "The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers" (ICANN)
Logo of "The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers" (ICANN)

نهادی که مسئولیت ثبت و مدیریت دامنه‌های اینترنتی را به عهده دارد، اعلام کرده است که دامنه‌های مشخص‌کننده کشورها را نمی‌توان از طریق دادگاه، برای تامین غرامت به قربانيان عملیات تروريستی، مصادره کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت «آیکان» (ICANN) گفته است این مطلب را در پاسخ به پرونده حقوقی که توسط قربانیان عملیات تروریستی باز شده و در آن به دنبال مصادره دامنه اینترنتی چند کشور، از جمله دامنه .ir - پسوند اسامی وبسایت‌های ایرانی – بودند، بیان کرده است.

گروهی از قربانیان اسرائیلی و آمریکایی تروریسم، ماه گذشته حکم دادگاهی در آمریکا، به منظور ضبط مجوزهای مربوط به دامنه‌های اینترنتی متعلق به سه کشور ایران، سوریه، و کره شمالی را دریافت کردند که بنابر گزارش رسانه‌ها، این حکم می‌توانست ۱۰ روز پس از صدور اجرا شود.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص اوایل خرداد ماه در گزارشی نوشت، حکم دادگاه برای شرکت مسئول در امور مربوط نام‌ها و شماره‌های واگذار شده اینترنتی یا «آیکان» صادر شده است. این شرکت یکی از سازمان های وابسته به وزارت بازرگانی آمریکا در واشنگتن است که مدیریت شبکه جهانی وب را بر عهده دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه‌ای که توسط یکی از مسئولان شرکت آیکان صادر شده است نوشت این دامنه‌ها «دارایی» نیستند که بتوان آنها مصادره کرد. به گفته جان جفری این دامنه‌ها در تملک یا اختیار هیچ فرد یا کشوری نیست، همانطور که متعلق به آیکان نیست، و درنتیجه نمی‌توان آنها را ضبط کرد.

در صورتی که تلاش شاکیان پرونده به نتیجه برسد و حکم دادگاه قابل اجرا باشد، با مصادره دامنه‌های اینترنتی با پسوند این سه کشور، از جمله پسوند .ir برای وبسایت‌های داخل ایران، هرگونه دسترسی اینترنتی به این وبسایت‌ها قطع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG