لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

اهمیت مبارزه با فساد


فساد چالش به ویژه دشواری است که جوامع در سراسر جهان با آن روبرو هستند. جان کری وزیر خارجه آمریکا در همایش اخیر ضد فساد که در بریتاتیا تشکبل شده بود گفت «همه ما در یک نبرد شرکت داریم، برای کشورهایمان و ملت هایمان. نبرد با فساد که به بزرگی یک دشمن است، زیرا همانند برخی از افراطی هایی که با آنها می جنگیم، یا برخی دیگر از جدال هایی که روبرو بوده ایم، کشورها و ملت ها را نابود می کند.»

فساد یکی از بزرگترین چالش های جهان است. سوء استفاده از قدرت در سطوح چندگانه در بخش های خصوصی و دولتی است، و بر همه ما اثر می گذارد. اعتماد شهروندان به دولت هایشان را از بین می برد، توسعه اقتصادی را ضعیف می کند، اعتماد به نهادهای دموکراتیک را کاهش می دهد و راه را برای فعالیت های جنایتکارنه فرا ملیتی هموار می سازد.

آقای کری در مقاله ای پیش از همایش لندن نوشت «فساد با فلج کردن فعالیت های اساسی حکومت، مانند امنیت و عدالت، استیصال و خلائی بوجود می آورد که تندروهای خشن مشتاقانه آن را با وعده های معامله بهتر پر خواهند کرد. این نکته به توضیح این که چرا داعش در عراق ریشه گرفت و چرا طالبان در افغانستان دوام آورده است،کمک می کند.

«تا ما به نبرد با فساد ارجحیت ندهیم، این گروه های بزهکار به استفاده از ناراحتی های عمومی ادامه خواهند داد و پیروان جدیدی را که احساس می کنند قدرت ندارند، مورد احترام نیستند، و نظام سنتی علیه آنها کار می کند، جلب خواهند کرد.»

مهم است توجه داشت که مقابله با فساد به جرات زیاد نیاز دارد. به دلیل این واقعیت که حتی اگر بسیاری کشورها بر شفافیت بیافزایند و قوانین بانکی را سخت تر کنند، احتمالا دست کم دو یا سه کشور خواهند بود که سعی خواهند کرد پول های کثیف را با ادامه پنهانکاری در معاملات پولی و تسهیل قوانین بانکی جلب کنند.

بنابر این، بقیه جهان وظیفه دارد مسلم سازد امنگاه یا مصونیت برای فساد در هیچ کجا وجود ندارد. لازم است جامعه جهانی – دولت ها، جامعه مدنی، بخش خصوصی، و رسانه ها – همراه با هم حرکتی را که در همایش بریتانیا آغاز شد، پیش ببرند و گام های قاطعی برای جلوگیری از فساد و نبرد با آن بردارند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نوشت «فساد، سمی است که اعتماد را از بین می برد، پول شهروندان را می گیرد، آینده آنها را خراب می کند، و راه را بر رشد اقتصادی می بندد. جامعه بین المللی باید مدت ها پیش با جدیت و قاطعیت با فساد برخورد می کرد.»

XS
SM
MD
LG