لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

جلسه مایک پمپئو و سایر مقامات دولت آمریکا با اعضای کنگره درباره ایران؛ واکنش دموکرات‌ها و جمهوریخواهان


اعضای ارشد دولت پرزیدنت ترامپ با حضور در ساختمان کنگره، سران کمیته‌های اطلاعاتی و رهبران مجلس نمایندگان را در جریان جزئیات تنش بین ایران و آمریکا قرار دادند.

در این جلسه مایک پمپئو وزیر خارجه، مارک اسپر وزیر دفاع، مارک مایلی رئیس ستاد مشترک ارتش و جینا هاسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)‌ حضور داشتند.

متحوای این جلسات محرمانه است اما بعد از جلسه دموکرات‌ها و جمهوریخواهان واکنش متفاوتی نشان دادند. هرچند جمهوریخواهان از اقدامات دولت ترامپ رضایت داشتند اما دموکرات‌ها معتقد بودند دولت نتوانسته آنها را درباره حمله جمعه گذشته به قاسم سلیمانی به عنوان یک تهدید بالفعل راضی کند.

در بین اعضای سنا نیز که بعد در جریان جزئیات قرار گرفتند، سناتورها مایک لی و رند پال دو سناتور جمهوریخواه از این جلسه راضی نبودند.

سه شنبه شب، سپاه پاسداران پایگاه «عین الاسد» پایگاه بزرگ محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق را هدف حمله موشکی قرار داد.

واکنش ایران به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط آمریکا است. جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG