لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

نانسی پلوسی برای دومین بار رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد


خانم پلوسی چکش ریاست مجلس نمایندگان را از رهبر اقلیت جمهوریخواه تحویل گرفت
خانم پلوسی چکش ریاست مجلس نمایندگان را از رهبر اقلیت جمهوریخواه تحویل گرفت

مجلس نمایندگان ایالات متحده در اولین روز کاری خود، نانسی پلوسی رهبر دموکرات ها را به عنوان سخنگوی جدید یا رئیس این مجلس برگزید.

در این رای گیری، که ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن انجام شد، خانم پلوسی ۲۲۰ رای کسب کرد و رقیب او کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان ۱۹۲ رای آورد. مجلس نمایندگان آمریکا ۴۳۵ عضو دارد.

خانم پلوسی ۷۸ ساله از سال ۱۹۸۷ وارد مجلس نمایندگان شد و یک بار در سال ۲۰۰۷ و در میانه دوره دوم ریاست جمهوری جرج بوش پسر، رئیس مجلس نمایندگان شد. بعد از دو دوره دو ساله، با شکست دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان، او از ریاست کنار رفت، اما همچنان رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان ماند.

در تاریخ آمریکا، او نخستین رئیس زن مجلس نمایندگان است که دوباره به این سمت می رسد.

خانم پلوسی در حالی به ریاست مجلس نمایندگان رسید که حزب او و پرزیدنت ترامپ درباره بودجه دیوار مرزی اختلاف دارند و عدم توافق دو طرف موجب تعطیلی موقت دولت آمریکا شده است.

خانم پلوسی در سخنانی در مراسم آغاز به کار خود گفت تلاش می کند تا مردم اطمینان حاصل کنند دولت به جای منافع گروهی خاص، در خدمت منافع عموم خواهد بود.

سنا با اکثریت جمهوریخواهان

دموکرات ها هر چند در مجلس نمایندگان اکثریت را در اختیار دارند، اما مجلس سنای آمریکا همچنان در دست جمهوری‌خواهان باقی مانده است.

صبح پنجشنبه مایک پنس معاون رئیس جمهوری که رئیس سنا محسوب می شود، مراسم سوگند اعضای جدید سنا را نیز برگزار کرد. هر دو سال یکبار یک سوم سنا تغییر می کند. اما در انتخابات نوامبر گذشته تغییر چندانی در آرایش سنا روی نداد و جمهوریخواهان همچنان در سنا اکثریت را دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG