لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

اختلاف دموکرات‌ها و جمهورخواهان بر سر بودجه؛ شاید دولت آمریکا باز تعطیل شود


جمهوریخواهان و دموکرات های کنگره بر سر چند بودجه کوتاه مدت دولت اوباما اختلاف دارند.
جمهوریخواهان و دموکرات های کنگره بر سر چند بودجه کوتاه مدت دولت اوباما اختلاف دارند.

سناتورهای دو حزب آمریکا نتوانستند بر سر مصوبه هزینه های دولتی کوتاه مدت به توافق برسند و عدم تصویب این مصوبه ممکن است دولت آمریکا را بار دیگر در آستانه تعطیلی قرار دهد.

سه شنبه شب، ششم مهر اعضای سنای آمریکا به توافق نرسیدند و اگر آنها نتوانند تا جمعه شب، سی سپتامبر به نتیجه برسند، دولت فدرال آمریکا به حالت تعطیل در خواهد آمد.

سال مالی در آمریکا از ابتدای اکتبر آغاز می شود و چنانچه کنگره بودجه سال مالی جدید دولت فدرال را تصویب نکند، دولت مجبور به بستن اداراتی می شود که خدمت اضطراری ارایه نمی دهند. بخش های اضطراری مثل پست به کار خود ادامه می دهد اما بخش اصلی بدنه دولت تا زمان تصویب بودجه توسط کنگره، تعطیل خواهد شد. به این واقعه در آمریکا Shut down شدن یا تعطیلی دولت می گویند.

در دو دهه اخیر، دو بار این اتفاق افتاده است. در دولت بیل کلینتون، مخالفت کنگره موجب تعطیلی دولت شد. دو سال پیش هم اختلاف دولت و کنگره باعث تعطیلی شد که در هر دو رویداد، بالاخره دولت و کنگره بعد از چند روز به نتیجه رسیدند و بودجه فدرال تصویب شد.

اختلاف اخیر کنگره با دولت بر سر هزینه های دولتی کوتاه مدت است. اختلاف بر سر مسائلی چون بودجه تخصیصی برای تامین آب آشامیدنی سالم در شهر فلینت ایالت میشیگان، سبب شد تا مصوبه هزینه های دولتی نتواند حد نصاب دو سوم آرای سنا را بدست بیاورد. جمهورخواهان کنگره آمریکا می گویند بودجه تخصیصی فلینت را که از مدت ها پیش دچار آلودگی منابع آب مصرفی است در یک قانون جداگانه به تصویب خواهند رساند.

بودجه مبارزه با زیکا هم یکی دیگر از موارد اختلاف است که جمهوریخواهان موافق تصویب آن نیستند.

XS
SM
MD
LG