لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

واکنش پرزیدنت ترامپ به تلاش مجلس نمایندگان برای کاهش اختیارات نظامی رئیس جمهوری علیه ایران


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به تلاش اعضای دموکرات مجلس نمایندگان برای کاهش اختیارات نظامی رئیس جمهوری علیه ایران واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه ۱۹ دیماه در توئیتر خود نوشت که امیدوار است همه جمهوریخواهان عضو مجلس نمایندگان علیه طرح دموکرات‌ها رای دهند.

رئیس جمهوری آمریکا این طرح دموکرات ها را اقدام با عجله آنها نامید که سعی دارند هرچه سریعتر قدم‌های بعدی در استیضاح او را پیش ببرند. پرزیدنت ترامپ، این اقدام آنها را «آزار رئیس جمهوری» نامید.

مجلس نمایندگان آمریکا بعد از ظهر امروز طرحی را به رای می‌گذارد که اختیار پرزیدنت ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره را کاهش می‌دهد.

نانسی پلوسی رهبر دموکرات مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای اعلام کرد که مجلس برای تصویب کاهش اختیارات جنگی پرزیدنت ترامپ علیه ایران پیش خواهد رفت.

خبر این رای‌گیری روز چهارشنبه توسط نانسی پلوسی، عضو دموکرات کنگره و رئیس مجلس نمایندگان، اعلام شد. خانم پلوسی با انتشار بیانیه‌ای کتبی اعلام کرد که «مجلس نمایندگان قطعنامه قدرت‌های جنگ برای محدود کردن اقدامات نظامی رئیس‌جمهوری علیه ایران را به رای می‌گذارد.»

نانسی پلوسی گفت: «اعضای کنگره در مورد تصمیم دولت آمریکا برای خصومت علیه ایران و فقدان راهبردی برای آینده نگرانی‌های جدی و فوری دارند.» وی افزود: «اطلاع‌رسانی ناکافی [موسوم به] قدرت‌های جنگ توسط پرزیدنت ترامپ و گزارش امروز هیئت دولت به ما، نگرانی‌هایمان را برطرف نکرده است.»

در متن این قطعنامه 5 صفحه‌ای آمده است: «دولت ایران بزرگترین حکومت حامی تروریسم است و در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در سراسر خاورمیانه می‌پردازد. قاسم سلیمانی، سرلشکر ایرانی، معمار اصلی بسیاری از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر جهان بوده است. ایالات متحده از حق طبیعی دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه حتمی برخوردار است.»

این قطعنامه با تاکید بر این که «کنگره به پرزیدنت اجازه نداده است که از قدرت نظامی علیه ایران استفاده کند،» می‌خواهد که کنگره «به پرزیدنت می‌گوید که به استفاده ایالات متحده از نیروهای مسلح برای انجام اقدامات خصمانه در ایران، یا علیه ایران، یا علیه بخشی از دولت یا نیروهای نظامی ایران خودداری کند، مگر آن که کنگره اعلان جنگ کرده و یا مجوز قانونی مشخصی را برای این گونه استفاده از نیروهای مسلح تصویب کرده باشد.»

پرزیدنت ترامپ صبح چهارشنبه ۴ تن از مقامات رسمی دولت – شامل مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پمپئو وزیر خارجه، جینا هسپل رئیس سازمان سیا، و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح – را برای ارائه گزارش‌هایی پشت درهای بسته به مچلس نمایندگان و سنا فرستاد. اما دموکرات‌ها عموما از اطلاعات ارائه شده در جریان گزارش رضایت نداشتند. جری کانلی، عضو دموکرات مچلس نمایندگان و عضو کمیته امور خارجی مجلس، این اطلاعات را «خام و نامتقاعدکننده» خواند و گفت این که دولت قطعنامه استفاده از زور [نیروی نظامی] سال ۲۰۰۲ را مبنای این اقدام قرار داده، «مضحک» است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG