لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

اقدام لازم کنگره: تصویب تحریم‌های ایران


مقاله کارون دمرجین در واشنگتن پست

وقتی کنگره پس از پایان فصل انتخابات آمریکا کار خود را برای رسیدگی به بن بست بر سر تصویب بودجه و تایید لایحه عظیم سیاست های دفاعی از سر می گیرد یک کار دیگر هم در دستور کار دارد: تمدید قانون تحریم ایران.

«قانون تحریم ایران» در پایان سال میلادی جاری منقضی می شود. تمدید این قانون به گفته قانونگذاران آمریکایی برای حفظ قابلیت واشنگتن در تحریم دوباره ایران در صورت تخلف از توافق هسته ای مهم است.

اما کاخ سفید نگران است چنانچه کنگره پا فراتر گذاشته و اقدامات تنبیهی مضاعفی به قانون فعلی بیافزاید جمهوری اسلامی ممکن است آن را به نقض توافق هسته ای تعبیر کرده و فعالیت های هسته ای اش را از سر بگیرد.

قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه بر سر چگونگی تمدید محدودیت ها بر بخش انرژی، بانکی و صنایع دفاعی ایران به دلیل فعالیت های هسته ای و موشکی جمهوری اسلامی اختلاف نظر دارند.

بعضی قانونگذاران خواهان اعمال محدودیت هایی بر کاخ سفید برای جلوگیری از تکرار ماجراهایی مشابه پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقد به ایران هستند.

رهبران جمهوریخواه معتقدند قانون تحریم ایران باید تا زمانی که تهران به حمایت از تروریسم ادامه می دهد پا برجا بماند.

حامیان توافق هسته ای در آمریکا می گویند با توجه به این که بر مبنای برجام تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد تا هفت سال دیگر در ۲۰۲۳ رسما لغو می شود تمدید ده ساله تحریم های آمریکا آینده سختی را برای توافق هسته ای رقم خواهد زد.

کاخ سفید با تمدید قانون تحریم ایران تا جایی که اختیارات رییس جمهوری برای اجرا یا عدم اجرای آن محدود نشود مشکلی ندارد.

اما بسیاری از قانونگذاران از کندی عمل دولت اوباما در تنبیه جمهوری اسلامی به دلیل آزمایش های موشکی اش ناراضی هستند.

همین نگرانی ها باعث شده که سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا، طرحی را ارائه کند که ضمن تمدید قانون تحریم فعلی تدابیر تنبیهی را در ارتباط با برنامه موشک های بالیستیک ایران، تهدیدهای سایبری و جاسوسی و سپاه پاسداران در نظر داشته باشد.

رای مجلس نمایندگان آمریکا به صرفا تمدید قانون فعلی می تواند فضایی لازم برای اقدامی مشابه در سنا ایجاد کند تا قانون تحریم ایران بدون دخل و تصرفی برای امضا به میز رییس جمهوری آمریکا برسد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG