لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

رویترز: جمهوریخواهان کنگره به دنبال تمدید ۱۰ ساله تحریم های ایران بعد از انتخابات آمریکا هستند


جمهوریخواهان کنگره به دنبال تمدید تحریم های ایران هستند.
جمهوریخواهان کنگره به دنبال تمدید تحریم های ایران هستند.

رهبران حزب جمهوریخواه تلاش هایی را برای تمدید ده ساله قانون تحریم های ایران آغاز کرده اند. در حالیکه تحریم های اختصاصی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اواخر آبان ماه امسال پایان میابد، خبرگزاری رویترز به نقل از دستیاران چند سناتور و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خبر داده که جمهوریخواهان به دنبال تمدید ده ساله این تحریم ها هستند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه چهارم آبان ماه نوشت که اعتبار قانون فعلی تحریم های ایران روز ۳۱ دسامبر (۱۱ آذر) به پایان می رسد و به همین دلیل کنگره آمریکا قصد دارد کمی بعد از برگزاری انتخابات - که ۱۸ آبان است - تمدید این قانون را به رای بگذارد.

دو هفته پیش نیز صدای آمریکا خبر داده بود که دست کم هفت سناتور دموکرات خواستار تمدید این قانون برای ده سال آینده شده اند.

هفت نفر از سناتورهای ارشد دموکرات آمریکا به رهبری سناتور ریچارد بلومنتال در نامه ای به میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جهوریخواه سنا از وی خواسته بودند تمدید قانون تحریم های ایران را برای ۱۰ سال دیگر در اولویت تصمیم گیری سنا قرار دهد.

آنها از رهبر جهوریخواه سنا خواسته اند بررسی این تمدید را در نشست سنا پس از انتخابات آمریکا برگزار کند.

اشاره این سناتورهای دموکرات به «قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو است. این قانون در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد سناتور جمهوریخواه آلفونسو داماتو تصویب، و به امضای بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت رسید و هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

سناتورهای دموکرات در نامه خود به رهبر اکثریت سنا نوشته اند، تصویب این لایحه حیاتی، نهایت اطمینان را برای ایالات متحده تضمین می کند که از مکانیسم اعمال تحریم ها برای حفاظت از امنیت ملی کشور علیه ایران برخوردار است.

با این که بعد از توافق هسته ای سال گذشته ایران با جامعه جهانی، تحریم های بین المللی علیه ایران برداشته شده است، اما هنوز در آمریکا تحریم ها بخاطر نقض حقوق بشر و برنامه موشکی ایران، ادامه دارد.

در حال حاضر، دوطرح دیگر نیز از سوی دموکرات ها و جمهوریخواهان سنا برای تمدید قانون تحریم های ایران به سنا پیشنهاد شده است.

طرح جمهوریخواهان با توجه به فعالیت های موشک های بالیستیک ایران، تحریم های تنبیهی گسترده تری را علیه تهران به لایحه اضافه می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG