لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

حرکت جدید کنگره برای جلوگیری از کاهش تحریم های ایران


کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان آمریکا به بررسی لایحه‌ای پرداخته است که راه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده برای آزاد سازی میلیاردها دلار پول ایران بر اساس توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه را مسدود خواهد کرد.

به گزارش نشریه "واشنگتن فری بیکن" به نقل از پاتریک میهان نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت پنسیلوانیا، این لایحه که قرار است در هفته جاری در جلسه علنی مجلس به رای گذاشته شود، ایجاب خواهد کرد که ایران نخست ۴۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار جریمه‌های قانونی که دادگاه‌های آمریکا برای قربانیان آمریکایی تروریسم ایران در نظر گرفته است را پرداخت کند.

در صورت تصویب، باراک اوباما در موقعیتی قرار خواهد گرفت که یا این شرط را بر اساس فرمان اجرایی ریاست جمهوری نادیده بگیرد و راه را برای ایران جهت دریافت فوری ۱۵۰ میلیارد دلار از پول‌هایش باز کند، یا آن که تهران را وادار کند که برای پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی تروریسم وارد مذاکره شود.

لایحه مذکور، که "قانون عدالت برای قربانیان تروریسم ایران" نامیده می‌شود، در پی شکایت گروهی از قربانیان مطرح می‌شود که می‌گویند پیش از آن که ایران پولی دریافت کند، باید به آنها غرامت پرداخت شود. آنها می گویند اگر پول به ایران پرداخت شود، تهران هیچ غرامتی پرداخت نخواهد کرد.

در حالی که لایحه دست کم از حمایت ۷۵ قانون گذار در مجلس نمایندگان برخوردار است، آقای میهان می‌گوید مطمئن نیست آیا حامیان آن بتوانند اکثریت لازم برای خنثی کردن وتوی رئیس جمهوری را کسب کنند.

XS
SM
MD
LG