لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

بازتاب مباحثات موافقان و مخالفان توافق اتمی ایران در رسانه های آمریکا


سايه ترديدی که رد سازش با آمريکا توسط خامنه‌ای بر توافق اتمی انداخت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

رسانه‌های آمريکايی روز چهارشنبه در ادامه پوشش خبرهای مربوط به مباحثات کنگره درباره توافق هسته‌ای با ايران، همچنين سخنان رهبر جمهوری اسلامی آيران را بازتاب داده و آن را فرصتی برای منتقدان توافق قلمداد کردند.

پورتال خبری-سياسی لیبرال هافينگتون پست، در مقاله‌ای با عنوان "توافق اتمی افکار عمومی آمريکا را آشفته و مظنون کرده است» می‌نويسد، بنا به نظرسنجی هفته پيش اين روزنامه، عده کمی از مردم آمريکا از سنا خواسته‌اند اين توافق را مورد تائيد قرار دهد. از اين عده کمتر حتی گفته‌اند که درک درستی از آن داشته و از محتوای آن سردرمی‌آورند.

اين مقاله در ادامه می‌گويد، در مجموع تنها ۲۳ درصد آمريکائيان گفته‌اند از سناتورهايشان می‌خواهند از اين توافق حمايت کنند. ۴۳ درصد مخالفان توافق بطور مساوی بين دو گروه تقسيم می‌شوند: آنها که گفته‌اند توافق را در شکل فعلی‌اش قبول نداشته و در صورت تغيیراتی آن را مورد حمايت قرار خواهند داد و آنها که گفته‌اند اساسا هرگز از هيچ توافقی با ايران حمايت نخواهند کرد. ۳۴ درصد بقيه هنوز تصميمی در باره آن نداشتند يا مطمئن نبودند.

وبسايت روزنامه محافظه کار واشنگتن تايمز، در مقاله‌ای با نقل از اين گفته يکی از متقاضيان نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات سال آينده رياست جمهوری آمريکا – که گفته است در صورت احراز رياست جمهوری، برای رسيدن به توافق اتمی بهتری مجددا با ايران به مذاکره خواهد پرداخت – می‌نويسد، آقای دونالد ترامپ گفته بود اين توافق اتمی را ايران به يک مشت آماتور تحميل کرده است.

بر اساس این مقاله، آقای ترامپ گفت در پايان دوره اين توافق، ايران يک کشور اتمی خواهد شد و اين به مسابقه تسليحاتی در منطقه دامن خواهد زد. وی رئيس جمهوری باراک اوباما و ساير مقامات مسئول را متهم کرد که چون می‌خواستند با ايران به هرقيمتی تعامل کنند، به اين توافق تن داده‌اند. وی گفت، اگر او انتخاب شود، مطمئنا زندانيان آمريکايی از زندان‌های ايران فورا آزاد خواهند شد.

در ادامه مقاله گفته می‌شود بسياری از آمريکائيان فقط در مورد توافق نيست که نامطئن هستند. اساسا افکار عمومی آمريکا تا آنجا که به روابط با ايران مربوط است، اعتمادی به رئيس جمهوری اوباما يا جمهوری‌خواهان کنگره ندارند.

وبسايت شبکه خبری مستقل بلومبرگ نیز در مقاله‌ای با عنوان «خامنه‌ای می‌گويد بين ايران و امريکا آشتی در کار نخواهد بود» می‌نويسد، زمانی که برای گفتن اين اظهارات انتخاب شده فرصتی به دست منتقدان توافق اتمی می‌دهد.

به گزارش اين مقاله، رهبر جمهوری اسلامی ايران گفته است ايران در عرصه های ديگری به جز برنامه اتمی تهران با آمریکا گفتگو نخواهد کرد، و حملات خود را به اسرائيل از نو تکرار و گفت کشور اسرائيل، تا ۲۵ سال ديگر وجود نخواهد داشت.

وبسايت روزنامه وال استريت ژورنال، در مقاله‌ای با عنوان «رهبر ايران مذاکره با آمريکا به جز در عرصه اتمی را رد کرد» می‌نويسد، سخنان آيت الله خامنه‌ای اميدها به نزديک شدن دو کشور در عرصه‌های ديگر را دچار شک و ترديد ساخت.

نويسنده در ادامه می‌گويد، بيانات اخير رهبر جمهوری اسلامی که گفته است، «در عرصه‌های دیگر اجازه‌مذاکره با آمریکا ندادیم و با آن‌ها مذاکره نمی‌کنیم» تلاش‌های ديپلماتيک اخير توسط رئيس جمهوری حسن روحانی را زير سوال می‌برد.

XS
SM
MD
LG