لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

کنگره نگران است یک توافق سری دیگر اوباما مانع تحریم صدا و سیمای ایران شود


نشریه واشنگتن فری بیکن به نقل از منابع آگاه می گویند وزارت خارجه دولت ترامپ در حال ممانعت از اعلام تحریم های جدید علیه شبکه تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران است؛ تحریم هایی که کاخ سفید در واکنش به سرکوب موج اعتراضات سراسری در ایران در دی ماه وعده داده بود.

کاخ سفید در روزهای آغاز اعتراضات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی عهد کرد علیه «رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی» که دائم درحال پخش پروپاگاندا و سانسور اخبار است، دست به اقدامی بزند.

هر چند معترضان ایرانی و مخالفان حکومت تندرو جمهوری اسلامی از تصمیم کاخ سفید استقبال کردند، به نظر می رسد وزارت خارجه برای حفظ توافقی ناآشنا در دوره دولت اوباما علیه این تحریم ها تلاش می کند.

موضع وزارت خارجه پرسش هایی را درباره ماهیت توافق میان دولت اوباما و ایران که مانع تحریم صدا و سیمای جمهوری اسلامی می شود، به همراه داشته است.

دولت اوباما در سال ۲۰۱۳ توافقی را با ایران در چارچوب «سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره ای» امضا کرد که بر مبنای آن از تحریم «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» چشم پوشی می شد.

ایالات متحده از زمان تصویب این توافق، هر ۱۸۰ روز، از تحریم «صدا و سیما» با وجود شواهد حاکی از سانسور و پخش پارازیت صرفنظر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا جزییاتی درباره چگونگی امضای این قرارداد و این که آیا با کنگره در این باره مشورت شده یا نه ارائه نداده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG