لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

فرمانده نظامی ارشد ایالات متحده تردید دارد طالبان به صلح در افغانستان پایبند بماند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده هنوز برای دست کشیدن از توافق صلح با طالبان در افغانستان آماده نیست. اما ژنرال مسئول نیروهای آمریکایی در آن منطقه می‌گوید نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است این توافق سرانجام به شکست بیانجامد.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده «ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا» موسوم به «سنتکام»، پنج شنبه گفت با وجود تعهد به کاهش خشونت، تناوب حملات طالبان در سراسر افغانستان همچنان مشکل آفرین است.

ژنرال مکنزی به قانون‌گذاران آمریکایی گفت: «من آن چه طالبان انجام می‌دهد را با مسیری که به مرحله پایانی توافق با دولت کنونی افغانستان برسد، منطبق نمی بینم.»

این فرمانده ارشد ارتش ایالات متحده تاکید کرد: «این حملات به طور عمده علیه پاسگاه ها، پست های بازرسی، و واحدهای رزمی افغانستان انجام می‌گیرد. این سطح از حملات طالبان با سازمانی که قصد پایبندی به وعده هایش را داشته باشد، تطابق ندارد.»

در توافقی که ایالات متحده و طالبان ماه فوریه در دوحه امضاء کردند مقرر شد تمام نیروهای ایالات متحده و ائتلاف در ۱۴ ماه آینده افغانستان را ترک کنند.

مقام های نظامی ایالات متحده می‌گویند نخستین گروه از نیروهای آمریکایی این هفته روند خروج از افغانستان را آغاز کردند تا به این ترتیب شمار نیروهای آمریکایی در آن کشور طی مدت ۱۳۵ روز از حدود ۱۳ هزار نفر به ۸۶۰۰ نفر کاهش پیدا کند.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، به خبرنگاران گفت: «ما می توانیم هر لحظه این روند را متوقف کنیم.»

فرمانده سنتکام به اعضای کنگره گفت تصمیم به توقف کاهش نیروها تصمیمی سیاسی است، اما هشدار داد دست کشیدن سریع از توافق صلح یک اشتباه خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG