لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

دردسرهای بن کارسون به دلیل ناآگاهی از سیاست خارجی


بن کارسون
بن کارسون

سیاست خارجی و مقوله های مرتبط با آن، جای برجسته ای درمناظره های کاندیداهای ریاست جمهوری دارد و در حالی که گفته می شود تحولات اخیر، به ویژه حملات تروریستی در پاریس و تهدید رویدادهای مشابه در دیگر نقاط جهان، از جمله آمریکا، شکل پیکارها و بحث های انتخاباتی را تغییر داده و "پشتوانه کاندیداها در سیاست خارجی را ناگهان زیر ذره بین برده است"، سعی دارند در مصاحبه های تلویزیونی افکار عمومی را متقاعد سازند از این تحولات دور نیستند.

با این حال، نقطه نظرهای برخی از آنها در این حوزه پرسش هایی را مطرح ساخته است. بن کارسون، جراح بازنشسته اعصاب، کاندیدای احراز نامزدی حزب جمهوریخواه، از جمله کسانی است که اظهاراتش در باره سیاست خارجی، و میزان آگاهی از آن، بارها او را زیر سئوال برده است.

نیویورک تایمز در گزارشی به این موضوع پرداخته و سخنان اخیر کارسون در یک مصاحبه تلویزیونی را یادآور می شود که به اشتباه گفت چین در سوریه مداخله نظامی کرده است، و نیز نتوانست از کشورهایی که آنها را به تشکیل ائتلافی علیه گروه دولت اسلامی فراخواهد خواند نام ببرد.

دو مشاور کارسون در پاسخ به این پرسش که آیا او قادر خواهد بود سیاست خارجی آمریکا را هدایت کند، گفتند کارسون تلاش کرده است پیچیدگی های خاورمیانه و امنیت ملی را فرا بگیرد، اما آموزش های زیاد تا کنون زیاد تاثیر نداشته است.

دوان کلاریج، مشاور ارشد کارسون در امور تروریسم و امنیت ملی، گفت هیچکس قادر نبوده است با او بنشیند و وادارش کند اطلاعاتی در باره خاورمیانه کسب کند. کلاریج همچنین گفت کارسون به کنفرانس های تلفنی هفتگی که او را در جریان سیاست خارجی بگذارد نیاز دارد.

در گزارش گفته می شود در مناظره اخیر کاندیداهای جمهوریخواه، کارسون در اظهار نظر در باره آشوب در سوریه، گفت "چینی ها آنجا هستند." کاخ سفید و دولت چین چنین مداخله ای را تکذیب کردند.

مشاوران کارسون گفتند منبع او در مورد ادعای درگیری چین در سوریه، مکالمه تلفنی با یک مامور اطلاعاتی آزاد آمریکا در عراق بود.

کلاریج، مشاور ارشد کارسون در مسائل خاورمیانه، مامور را مسئول دانست و گفت او که از شهر اربیل در کردستان عراق دیدن کرده بود.

او همچنین گزارش های تایید نشده درباره سربازان روسی را تشریح کرد که با لباس مبدل در کردستان کار می کنند. این مامور گفت: "نیروهای ویژه روسیه در هتل تایتانیک در سلیمانیه اقامت دارند و اغلب به یک میخانه ایرلندی در بار هتل سر می زنند."

XS
SM
MD
LG