لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

کلینتون: آمریکا مایل است در مقابله با چالش های جهان، شریک روسیه باشد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر به مسکو گفت دولت پرزیدنت باراک اوباما خواهان روسیه ای «کامیاب، صلحجو و نیرومند» است.

او تأکید کرد که آمریکا می خواهد در کمک به مقابله با برخی از دشوار ترین چالش هایی که جهان با آنها روبرو است، شریک روسیه باشد.

کلینتون در مسکو با مقامات ارشد روسیه ملاقات کرد و درباره پیشرفت در قرارداد جدید سلاح های استراتژیک، همکاری در جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی و مقابله با تروریسم، و گام های بعدی کمیسیون دوجانبه ریاست جمهوری، که برای تسهیل همکاری بین دو کشور تشکیل شده است، بحث و گفتگو کرد.

در یک جلسه همگانی در دانشگاه ایالتی مسکو، هیلاری کلینتون گفت جهان امروز با «طیفی از چالش ها روبرو است؛ از تهدیدهای امنیت جهانی گرفته تا بحران اقتصادی و وضعیت شکننده محیط زیست. در میانه این چشم انداز، روسیه به عنوان کشوری با هوشمندی ها و قابلیت های تقریباً نامحدود ایستاده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت : اگر انرژی روشنفکرانه و هوشمندانه ای که در هردو کشور ما وجود دارد، بر همکاری بر پرداختن به این چالش های مشترک متمرکز شود، جهان ما مکانی بمراتب بهتر خواهد بود.

خانم کلینتون یادآور شد که مشارکت آمریکا با روسیه به چلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی کمک کرده است. هر دو ملت خود را به کاهش موجودی چنین تسلیحاتی متعهد ساخته اند. آمریکا و روسیه همچنین در جنگ با تروریسم همکاری کرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت:«ما نیاز داریم آنچه را تا کنون انجام داده ایم تقویت کنیم» و اضافه کرد:« بزرگترین تهدید فوری که در برابر جهان قرار دارد، افتادن تسلیحات اتمی بدست گروه ها یا افرادی است که ارزشی برای آینده قائل نیستند، نظریات جهانی متفاوتی دارند، بجای زندگی ، به مرگ می اندیشند، و به شهارت و حملات انتحاری بعنوان راهی مثبت برای پایان دادن به زندگی انسان معتقد هستند».

خانم کلینتون گفت این مقوله ها حوزه مهمی برای همکاری آمریکا و روسیه هستند. او نوآوری را در مقابله با چالش ها اساسی دانست، و گفت تقویت آزادی های اساسی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی مشارکت در روند سیاسی نیز چنین است.

هیلاری کلینتون آینده مناسبات آمریکا و روسیه را بسیار مثبت توصیف کرد و گفت:« در طول راه، اختلاف نظرها و مخالفت هایی وجود خواهد داشت، که باید باشد. اما این وظیفه و به باور من، مسئولیت ما است که در جهت تفاهم بزرگتر و مشارکت با دوامتری کار کنیم.»

XS
SM
MD
LG