لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

هیلاری کلینتون از اسرائیل در برابر جنبش تحریم حمایت کرد


سخنرانی هیلاری کلینتون در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت نیوهمشایر - ۱۲ تیر ۱۳۹۴
سخنرانی هیلاری کلینتون در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت نیوهمشایر - ۱۲ تیر ۱۳۹۴

هیلاری کلینتون یکی از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در نامه‌ای به رهبران برخی سازمان‌های یهودی، از اسرائیل در برابر کمپین موسوم به «بایکوت، خروج سرمایه و تحریم اسرائیل» حمایت کرد.

به گزارش نشریه پولیتیکو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده در این نامه، با بیان این که می‌دانم موافق هستید که ما باید مقابله با این کمپین را در اولویت کار خود قرار دهیم، خواستار مقابله با تلاش‌هایی که به گفته او با هدف منزوی کردن و از مشروعیت انداختن اسرائیل صورت می‌گیرد، شد.

به نوشته پولیتیکو، سیاست خارجی در تبلیغات انتخاباتی هیلاری کلینتون تاکنون موضوعی کم‌رنگ بوده است و او بیشتر بر سیاست‌ها و مسائل داخلی ایالات متحده تمرکز داشته است.

این نامه در حالی منتشر می‌شود که خانم کلینتون در تبلیغات خود با حتیاط به سیاست خارجی پرداخته است؛ بویژه زمانی که گفتگوهای هسته‌ای قدرت‌های جهانی، از جمله ایالات متحده، با ایران – موضوعی که اسرائیلی‌ها با دقت آن را دنبال می‌کنند – همچنان ادامه دارد.

همسر بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا، روز شنبه در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت نیوهمشایر گفت از توافق دولت باراک اوباما با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور حمایت می‌کند، اما در عین حال گفت «حتی در صورت رسیدن به توافق، ایران همچنان به عنوان یک مشکل باقی می‌ماند.»

خانم کلینتون با بیان این که ایران «از «حامیان ارشد تروریسم در جهان» است، افزود «آنها از عوامل خود مانند حزب‌الله برای تفرقه‌افکنی و ایجاد تاآرامی در دولت‌ها استفاده می‌کنند. آنها ملت‌های بیشتر و بیشتری را در منطقه تحت نفوذ خود می‌برند و تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل هستند.»

نامه این نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا، در تاریخ دوم ژوئیه (۱۱ تیر ماه) و خطاب به حییم سبان، مالک یونیویژن و از حامیان مالی قدیمی کلینتون، و همچنین به رؤسای برخی سازمان‌های عمده یهودی نوشته شده است.

به گفته خانم کلینتون، کمپین تحریم اسرائیل «به دنبال آن است که اسرائیل را تنبیه کند و به اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها دیکته کند که چگونه باید مسائل عمده مورد اختلاف با یکدیگر را حل و فصل کنند. این مسیر رسیدن به صلح نیست.»

فعالان فلسطینی حدود یک دهه پیش، با هدف اعمال فشار اقتصادی و وادار کردن اسرائیل به تغییر رویکرد خود در برابر فلسطینی‌ها، جنبش تحریم و بایکوت اسرائیل را به راه انداختند.

XS
SM
MD
LG