لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

حمایت از جامعه مدنی


جامعه مدنی برای ساختن یک جامعه آزاد، باثبات و کارآمد، که قادر باشد از تمام قابلیت های خود استفاده کند، و حفظ آن، اساسی است. جامعه مدنی سازمان ها و نهادهایی را که مستقل از دولت عمل می کنند، شامل می شود. ما به سازمان های غیرسیاسی و غیرانتفاعی جامعه مدنی که به سود همگان کار می کنند، به عنوان سازمای های غیردولتی – یا ان.جی.او – اشاره می کنیم.

پرزیدنت اوباما در مجمع جامعه مدنی در کلمبیا گفت «جامعه مدنی وجدان کشورهای ما است. عاملی است برای دگرگونی. به این دلیل است که ملت های نیرومند از شهروندان فعال بیم ندارند و از آنها حمایت می کنند.»

متاسفانه، در سراسر جهان، حوزه عمل جامعه مدنی تنگ می شود. برخی صداها خاموش می شود، صداهای دیگر حتی شانس شنیده شدن پیدا نمی کند. پرزیدنت اوباما گفت «تبعیض هنور بسیاری را از جوامع ما بیرون نگاه میدارد. در سراسر جهان، هنوز مکان های زیادی وجود دارند که در آنها قوانینی برای خفه کردن جامعه مدنی تصویب می شود، و دولت ها منابع مالی گروه هایی را که با آنها موافق نیستند قطع می کنند:

*** چه سرکوب آزادی بیان در روسیه یا چین باشد، چه وضع محدودیت هایی بر آزادی تجمع و تشکیل انجمن در مصر، یا زندان های جمعی که رژیم کره شمالی اداره می کند ، حقوق بشر و آزادی های اساسی هنوز در سراسر جهان در خطر هستند. و وقتی چنین اتفاقی بیافتد، ما از نقطه نظر اخلاقی متعهد هستیم صدایمان را بلند کنیم.

پرزیدنت اوباما گفت «جامعه مدنی منبع عقاید است – درباره هر مقوله ای، از پیشبرد شفافیت و آزادی بیان، تا پایان دادن به نابرابری و نجات محیط زیست. و به این دلیل است که به عنوان بخشی از برنامه ما برای حمایت از جامعه مدنی، ما جهت عقب راندن کسانی که مردم را از حق ابراز عقیده محروم می کنند، به مردم سراسر جهان پیوسته ایم.»

آقای اوباما گفت «آمریکا، وقتی می بیند فضا برای جامعه مدنی تنگ می شود، تلاش خواهد کرد آن را باز کند. وقتی کوشش هایی برای کشیدن دیوار و جدا ساختن مردم از جهان صورت می گیرد، ما سعی خواهیم کرد مردم با به یکدیگر ارتباط دهیم. وقتی مردم ساکت می شوند، ما از طرف آنها حرف خواهیم زد. وقتی مردم سرکوب می شوند، ما آنها را یاری می دهیم تقویت شوند. وقتی مردم برای تغییر کار می کنند، آمریکا در کنار آنها، در هر گامی که بر می دارند، خواهد ایستاد.»

XS
SM
MD
LG