لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

مامور سابق سیا به اتهام درز اطلاعات سری درباره ایران به حبس محکوم شد


یک دادگاه فدرال آمریکا روز دوشنبه «جفری استرلینگ او فالون» مأمور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، را به اتهام درز اطلاعات محرمانه درباره ایران، مجرم شناخت و او را به سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

آقای استرلینگ در سال ۲۰۱۰ میلادی متهم به انتقال این اطلاعات محرمانه به خبرنگار نیویورک تایمز شد و هیئت منصفه دادگاه، پیشتر در ماه ژانویه او را از مجموع ۱۰ اتهام وارده، در ۹ مورد مجرم شناخت.

اتهام اصلی او این است که درباره یکی از طرح‌های سیا برای فریب ایران و فروش طرح‌های هسته‌ای غلط به آن کشور، با جیمز رایزن خبرنگار نیویورک تایمز، که در حال نوشتن کتابی درباره سازمان سیا بود، صحبت کرده است.

جزئیات عملیات موسوم به «مرلین» بعدا در کتاب رایزن با عنوان «وضعیت جنگ» افشا شد.

مرلین نام مستعار یک کارشناس هسته‌ای اهل روسیه و یکی از عوامل سیا بود که در این عملیات، در سال ۲۰۰۰ میلادی به وین سفر کرد تا عمداً یک طرح غلط و منحرف‌کننده درباره سلاح‌های هسته‌ای را به جای یک طرح واقعی به ایرانی‌ها بدهد.

با وجود آن که خبرنگار نیویورک تایمز، در دادگاه علیه جفری استرلینگ شهادت نداد و حاضر به افشای منبع خود نشد، اما دادگاه او را مجرم شناخت.

به گفته دادستان‌ها، آقای استرلینگ ادعا کرده بود که به دلیل «بدرفتاری و تبعیض در سازمان سیا» بوده که آن اطلاعات را برای خبرنگار نیویورک تایمز افشا کرده است.

به گزارش شبکه خبری ان.بی.سی، آقای استرلینگ طبق قانون مربوط به جرایم جاسوسی، می‌توانست با محکومیت زندان ۲۰ سال به بالا روبرو شود.

XS
SM
MD
LG