لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

مسئولان:استعفای پتریوس به حادثه بنغازی ارتباط ندارد


دیوید پتریوس، ژنرال بازنشسته که بخش بزرگی از اعتبار تغییر وضعیت در جنگ عراق به او نسبت داده می شود، از مقام خود به عنوان رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا استعفا داده است و به رابطه ای نامشروع استناد می کند.

پتریوس استعفا نامه خود را روز پنجشنبه شخصا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تسلیم کرد.

این ژنرال سابق آمریکا در نامه ای که خطاب به کارمندان سی آی نوشت ضمن سپاسگزاری از آنان گفت خدمت در آنجا بزرگترین امتیاز برای او بود. آقای اوباما روز جمعه در بیانیه ای گفت پتریوس از طریق یک عمر خدمت در ارتش و به عنوان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، کشور را امن تر و نیرومند تر ساخته است.

گزارش رسانه های آمریکا حاکی است اف بی آی در جریان تحقیق در باره امکان رخنه امنیتی در ای میل های پتریوس ، رابطه عاشقانه او را کشف کرد. مقامات نامشخص، پائولا برود ول روزنامه نگاری که اخیرا زندگینامه پتریوس را در قالب کتاب نوشته و روانه بازار کرده، به عنوان زنی که ژنرال با وی ارتباط داشت معرفی می کنند.

بنا به گزارش ها، برودول تقریبا دسترسی نامحدودی به پتریوس در افغانستان داشت. مقامات آگاه به تحقیقات می گویند ماموران دلایلی داشتند که نشان می دهد این زن روزنامه نگار به ای میل شخصی پتریوس دسترسی داشته و یا سعی کرد به آن دسترسی پیدا کند.

این در حالی است که اف بی آی از خانم برودول به عنوان معشوقه ژنرال پتریوس نام نبرده است. خود آقای پتریوس نیز نامی را فاش نساخته است.

ژنرال پتریوس قرار بود این هفته در یک جلسه کمیته کنگره آمریکا در باره حادثه حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در ۱۱ سپتامبر، که در جریان آن سفیر ایالات متحده در لیبی و سه آمریکایی دیگر کشته شدند، توضیح بدهد.

شبکه خبری ای بی سی به نقل از مقامات نامشخص آمریکایی می گوید تصمیم پتریوس به کناره گیری هیچ ارتباطی به ماجرای بنغازی ندارد. گزارش ای بی سی حاکی است رسیدگی کنگره به حادثه مطابق برنامه با حضور مایکل مورل، قائم مقام سی آی ای ادامه خواهد یافت، و او بجای پتریوس توضیح خواهد داد.
XS
SM
MD
LG