لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۴

رییس جمهوری آمريکا تغییرات در تیم امنیت ملی را اعلام کرد


رییس جمهوری آمريکا تغییرات در تیم امنیت ملی را اعلام کرد
رییس جمهوری آمريکا تغییرات در تیم امنیت ملی را اعلام کرد

باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا تغییرات عمده ای را در تیم امنیت ملی خود اعلام کرده و لئون پانتا رییس سازمان مرکزی اطلاعات (CIA) را بجای رابرت گیتس بعنوان وزیر دفاع برگزیده است.

پرزیدنت اوباما تغییرات را عصر پنجشنبه در کاخ سفید اعلام کرد و گفت وطنپرستی و مهارت های مدیریت لئون پانتا دقیقا خصوصیاتی هستند که کشور به آنها در وزیر جدید دفاع نیاز دارد. او گفت پانتا «نقش تعیین کننده ای» در نبرد کشور با افراط گرایی ایفا کرده است.

آقای اوباما ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده فعلی عملیات در افغانستان، را بجای پانتا به رياست سازمان مرکزی اطلاعات انتخاب کرد. رییس جمهوری ژنرال پتریوس را ستود، او را یکی از «متفکران استراتژیکی ارشد» کشور و یکی از «بهترین افسران نظامی» نامید و «آگاهی های فوق العاده او» از خاورمیانه و افغانستان را یاد آور شد.

پرزیدنت اوباما گفت ژنرال جان آلن، معاون فرماندهی مرکزی آمريکا، را بعنوان فرمانده قوای آمريکا و ناتو در افغانستان بجای ژنرال پتریوس در نظر گرفته است. او همچنین رایان کراکر دیپلمات قدیمی را بعنوان فرد انتخابی خود برای سفارت آمريکا در افغانستان اعلام کرد.

پرزیدنت اوباما هر چهار مقام را «رهبرانی فرهیخته» نامید و گفت آنها به کشور در مقابله با چالش های فوری کمک خواهند کرد.

تیم امنیتی جدید مسئول نظارت بر خروج سرباران آمريکایی از عراق در سال جاری و نیز کاهش تعداد نیروها در افغانستان از ماه ژوئیه خواهد بود. پرزیدنت اوباما قصد دارد تا سال ۲۰۱۴ مسئولیت های امنیتی در افغانستان را به دولت آن کشور منتقل کند.

XS
SM
MD
LG