لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

رای مثبت کمیته سنا به گزینه پرزیدنت ترامپ؛ برای نخستین بار یک زن رئیس سازمان سیا می‌شود


خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد. سنا نیز باید به او رای بدهد.
خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد. سنا نیز باید به او رای بدهد.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا صبح چهارشنبه به «جینا هاسپل» گزینه دونالد ترامپ برای اداره «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» موسوم به سازمان سیا رای مثبت داد.

در این رای گیری که پشت درهای بسته برگزار شد، خانم هاسپل توانست ده رای مثبت و پنج رای منفی کسب کند. با این رای، خانم هاسپل تنها یک قدم تا ریاست بر سازمان سیا فاصله دارد.

کمیته اطلاعاتی سنا اکنون خانم هاسپل را برای رای در صحن سنا معرفی می کند و با رای اکثریت نسبی او رئیس سازمان سیا می شود. به نظر می رسد او برای انتخاب مشکلی نداشته باشد و سنا با اکثریت جمهوریخواهان، به او رای بدهد.

هاسپل هفته گذشته در معرض سوالات سخت قانونگذاران قرار گرفت که از او درباره نقش در نظام گذشته بازجویی های سخت سازمان سیا اطلاعات می خواستند. هاسپل به قانونگذاران وعده داد که هرگز چنین برنامه ای را دوباره اجرا نمی کند و از دستور احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از نظر اخلاقی سوال برانگیز باشد، پیروی نخواهد کرد.

خانم هاسپل از ماموران قدیمی سازمان سیا است که ۳۳ سال سابقه خدمت دارد و از زمان روی کار آمدن مایک پمپئو در این سازمان در سال ۲۰۱۷، او نیز قائم مقام این سازمان شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG