لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

در آستانه بررسی صلاحیت؛ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای ریاست سازمان سیا کیست


«جینا هاسپل» گزینه پرزیدنت ترامپ برای مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا یا سازمان سیا، نخستین زنی است که برای تصدی یکی از شناخته شده ترین سازمانهای جاسوسی جهان نامزد شده است.

«جینا هاسپل» متولد ۱۹۵۶ میلادی است و برای بیش از سه دهه در سمتهای مختلف در سازمان مرکزی اطلاعات مشغول به کار بوده است.

بعد از اینکه مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا از سوی سنا رای آورد، خانم هاسپل، کفیل مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات شده است.

او منصوب مایک پمپئو است. رئیس سابق سازمان سیا در ۲ فوریه ۲۰۱۷ جینا هاسپل را به قائم مقامی سی آی ای منصوب کرده بود.

هاسپل تجربه ای گسترده در ماموریت های خارجی دارد از جمله در چند نقطه رییس دفاتر خارجی سی آی ای بوده است.

او در واشنگتن مدتی معاون مدیر سرویس مخفی ملی و معاون مدیر سرویس مخفی ملی در حوزه اطلاعات خارجی و اقدامات پنهانی بوده است.

پرزیدنت ترامپ در یکی از توئیتهایش درباره خانم هاسپل او را فردی سختگیر علیه تروریستها عنوان کرد که در برهه زمانی کنونی، صالح ترین فرد برای تصدی این سمت است. پرزیدنت ترامپ از دموکراتها خواست که در جلسه رای اعتماد به او رای مثبت بدهند.

کاخ سفید در بیانیه ای، با نقل قول از پرزیدنت ترامپ، نوشت که خانم هاسپل پر دستاوردترین مامور اطلاعاتی در بین هم دوره ای های خود است.

کاخ سفید همچنین بریده جراید، را در مورد خانم هاسپل منتشر کرد که همگی درباره پیشینه او و اهمیت دریافت رای اعتماد وی بود.

با توجه به سری بودن کارهای خانم هسپل، از او سخنرانیهای عمومی بسیار کمی وجود دارد.

در یکی از فیلم های موجود از او، خانم هاسپل در جمع همکاران انجمن دفتر خدمات استراتژیک یا او.اس. اس. که پیش از تشکیل سازمان مرکزی اطلاعات وجود داشت، درباره یکی از بنیانگذاران این نهاد سخنرانی کرد که نشان از ریشه دار بودن پیوند اطلاعاتی او دارد.

برخی از قانونگذاران دموکرات و منتقدین خانم هاسپل می گویند او صلاحیت تصدی این سمت را ندارد، زیرا در زمان تصدی کوتاه مدت مدیریت یک زندان مخفی سی آی ای در مورد برخی از مظنونان تروریستی با استفاده از شیوه غرق مصنوعی موافقت کرده و همچنین در انجام دستور نابودی ویدئوهای استفاده از غرق مصنوعی در بازجویی ها نقش داشته است.

خانم هاسپل با دریافت رای اعتماد از سوی سنا می تواند کار خود را آغاز کند. قرار است جلسه رسیدگی به صلاحیت او روز چهارشنبه برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG