لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

هیل: کاخ سفید تلاش برای کسب رای نامزد ریاست سازمان سیا را شدت بخشیده است


«جینا هاسپل» از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد ریاست سی آی ای شده است
«جینا هاسپل» از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد ریاست سی آی ای شده است

چند روز مانده به آغاز کار کمیته اطلاعاتی سنا در نشست بررسی صلاحیت «جینا هاسپل» که از سوی پرزیدنت ترامپ نامزد ریاست سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سازمان سیا شده، کاخ سفید بر تلاش ها در جلب موافقت سناتورها در تایید او افزوده است.

نشریه هیل در گزارشی نوشت: «جینا هاسپل» قائم مقام کنونی سی آی ای پس از آنکه مایک پمپئو رئیس سازمان از سوی رئیس جمهوری برای پست وزارت خارجه آمریکا نامزد شد، برای پست مدیریت سی آی ای به سنا معرفی شد.

خانم هاسپل برای گرفتن رای سنا، با مشکلاتی مواجه است.

طرفداران حقوق بشر با متهم کردن خانم هاسپل به اعمال شکنجه در مورد متهمان مورد بازجوئی، می گویند سنا نباید نامزدی وی را تایید کند. پرزیدنت ترامپ بارها از سی آی ای انتقاد کرده و منتقدان می گویند رئیس جمهوری با این انتخاب گزینه ای سیاسی انتخاب کرده اما مقامهای کاخ سفید تلاش دارند خانم هاسپل را چهره ای غیر سیاسی و غیر حزبی معرفی کنند.

پرزیدنت ترامپ می گوید هاسپل می تواند نخستین زنی باشد که رئیس سازمان سیا می شود.

واشنگتن پست می نویسد کاخ سفید روز جمعه خانم هاسپل را فراخواند تا درباره اتهام های وارده بر او در بازجویی در بازداشتگاه های زیر نظر او گفتگو کند، اما مقام های کاخ سفید دریافتند در صورتی که قرار باشد در جریان پرسش و پاسخ ها به شهرت او و سازمان لطمه وارد آید، وی ترجیح می دهد از نامزدی مدیریت سی آی ای انصراف بدهد.

پس از گفتگوها سرانجام روز شنبه جینا هاسپل موافقت کرد که قاطعانه از نامزدی خود دفاع کند.

یک منبع آگاه در حزب جمهوریخواه گفته است کاخ سفید آن چنانکه قاطعانه از نامزدی جف سشنز برای پست دادستانی کل فدرال، مایک پمپئو برای وزارت خارجه، و نیل گورسچ برای پست دیوان عالی دفاع کرد، برای خانم هاسپل مایه نگذاشته است.

نشست بررسی صلاحیت خانم هاسپل قرار است روز چهارشنبه برگزار شود. (از صدای آمریکا پیگیری کنید.)

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG