لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

وزیر خزانه داری آمریکا چین را به شتاب در اصلاحات اقتصادی فرا می خواند


وزیر خزانه داری آمریکا چین را به شتاب در اصلاحات اقتصادی فرا می خواند
وزیر خزانه داری آمریکا چین را به شتاب در اصلاحات اقتصادی فرا می خواند

وزیر خزانه داری آمریکا از چین خواسته است اجازه دهد ارزش برابری پول آن کشور افزایش یابد.

در حالی که دیپلماتهای ارشد دو کشور برای گفت و گوهای سالانه درباره مسائل اقتصادی و امنیتی در پکن جمع شده اند، تیموثی گایثنر، وزیر خزانه داری آمریکا، روز پنجشنبه در آغاز نشست دو روزه گفت از برنامه چین برای تغییر کلی نظام اقتصادی در جهت افرایش حمایت از بخش خصوصی و کاهش حمایت ویژه از شرکتهای دولتی پشتیبانی می کند، اما یاد آور شد چین باید به اصلاحات اقتصادی خود شتاب بخشد.

یک مقام ارشد آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت تاکنون پیشرفتهایی در مذاکرات اقتصادی صورت گرفته، و چین موافقت کرده است به کار گرفتن مقررات بین المللی در تامین اعتبار برای صادرکنندگان کشور را بررسی کند.

اعتبارات صادراتی فقط یکی از فعالیتهای اقتصادی فراوان چین است که واشنگتن را ناراحت ساخته است. آمریکا همچنین چین را به مداخله در بازارهای ارز برای پایین نگاه داشتن ارزش یوآن متهم می کند. این اقدام موجب می شود کالاهای ساخت چین ارزانتر در اختیار خریداران خارجی قرار گیرد و صادرات چین تقویت شود.

چین اجازه داده است ارزش یوآن در دو سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یابد. آقای گایتثنر می گوید افزایشهای بیشتر نرخ برابری یوان و دلار در دراز مدت به سود هر دو کشور خواهد بود.

همتای چینی وزیر خزانه داری آمریکا از سیاست پولی کشورش دفاع کرد و گفت پکن پول خود را به تدریج انعطاف پذیرتر می کند.

او از واشنگتن خواست مسایل اقتصادی را سیاسی نکند، و گامهایی برای کاهش کنترل بر صادارت فرآورده های پیشرفته، توسعه همکاری ساختاری و افزایش دسترسی به بازارهای مالی بردارد.

XS
SM
MD
LG