لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

ناراضی چینی می تواند برای ادامه تحصیل تقاضای خروج کند


ناراضی چینی می تواند برای ادامه تحصیل تقاضای خروج کند
ناراضی چینی می تواند برای ادامه تحصیل تقاضای خروج کند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در پکن به خبرنگاران گفت او پیشرفتی در مساله چن، نابینای ناراضی چینی که به سفارت آمریکا در پکن پناهنده شده بود، مشاهده می کند. خانم کلینتون گفت از جدید ترین موضع چین «دلگرم» شده است. خانم کلینتون برای حضور در مذاکرات سالانه دو جانبه به پکن رفته است. این مذاکرات امسال بیشتر تحت الشعاع مساله چن قرار داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین پیشتر گفته بود چن می تواند «همانند هرشهروند دیگر چین» برای خروج از کشور جهت تحصیل از طریق مجاری عادی تقاضا کند.

این خبر در پی یک سلسله درخواستهای چن اعلام شد که گفته است نگران ایمنی خویش است و می خواهد «برای مدتی» به آمریکا برود. چن روز پنجشنبه در یک مکالمه تلفنی به قانون گذاران امریکا گفت امیدوار است با کلینتون ملاقات کند.

این ناراضی چینی، در آغاز با توافقی بین مقامات آمریکایی و چینی، که به او اجازه می داد در مکانی «امن» در چین بماند و در رشته حقوق تحصیل کند، موافقت کرد، اما چند ساعت بعد از خروج از سفارت آمریکا نظرش را تغییر داد و گفت خانواده اش تهدید شده است.

این فعال ۴۰ ساله می گوید در جستجوی پناهندگی دائمی در آمریکا نیست و دوستانش می گویند از او دعوت شده است در دانشگاهی در نیویورک تحصیل کند.

خانم کلینتون روز جمعه، ضمن یادآوری این که مناسبات دو کشور «از هر زمانی نیرومند تر است»، به رییس جمهوری چین گفت آمریکا به «برطرف ساختن اختلافات در هر زمانی که امکان دارد» پایبند است.

نخست وزیر چین اظهار داشت مذاکرات دوجانبه «بسیار سازنده» بوده است و دو کشور «به نگرانیهای عمده یکدیگر پرداخته اند»، وی در ضمن وزیر امور خارجه آمریکا را ترغیب کرد به اختلافات بین دو کشور احترام بگذارد.

رسانه های چین روز جمعه نگاه بدبینانه تری به مساله چن انداختند. روزنامه پکن دیلی در سرمقاله ای نوشت چن «به وسیله و ابزاری برای سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده است که چین را لجن مال کنند.»

چن یک وکیل خود آموخته و فعال حقوق بشر است که از کودکی نابینا بوده است.

XS
SM
MD
LG