لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

نیروی دریایی چین با لیزر به سوی هواپیمای آمریکایی شلیک کرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیروی دریایی ایالات متحده می گوید یک ناوشکن نیروی دریایی چین هفته گذشته با لیزر یک هواپیمای گشتی ایالات متحده را هنگام پرواز بر فراز دریای فیلیپین در حدود ۶۰۰ کیلومتری غرب جزیره گوآم هدف گرفت.

ناوگان منطقه اقیانوس آرام ایالات متحده در بیانیه ای گفت یک کشتی چینی در «رفتاری به دور از ایمنی و غیر حرفه ای» و در حالی که هواپیمای آمریکایی «پی ۸ ای پوسایدون» در واقع «بر طبق مقررات و قواعد بین الملل در حریم هوایی بین المللی» در حال انجام ماموریت بود، آن را با لیزر هدف قرار داد.

نیروی دریایی ایالات متحده تاکید دارد که اقدام چین نقض «مقررات برخوردهای برنامه ریزی نشده در دریا»، توافقی چند جانبه مصوب سال ۲۰۱۴، است و با یادداشت تفاهم وزارتخانه های دفاع آمریکا و چین بر سر ایمنی برخوردهای هوایی و دریایی تطابق ندارد.

این حمله لیزری با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نبود؛ ولی حسگر هواپیمای آمریکایی آن را ثبت کرده است.

نیروی دریایی آمریکا گفته است: «لیزرهای نظامی می تواند آسیب های جدی بالقوه ای به خدمه هوایی و دریایی و همچنین کشتی و سیستم های هواپیما وارد بیاورد.»

«پی ۸ ای پوسایدون» در «پایگاه نیروی هوایی کادنا» در اوکیناوا در ژاپن مستقر است و در حوزه عملیاتی ناوگان هفتم دریایی ایالات متحده به عملیات معمول، گشتزنی دریایی و تجسسی می پردازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG