لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

مایک پمپئو از فرمانداران ایالت‌های آمریکا خواست در بازرگانی با چین محتاطانه‌ عمل کنند


وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۱۹ بهمن با بیان این که پکن از آزادی‌های ایالات متحده برای تضعیف آن استفاده می‌کند، از فرمانداران ایالت‌های مختلف آمریکا خواست «طرز تفکر محتاطانه‌ای» در برابر چین داشته باشند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مایک پمپئو در نشست زمستانی مجمع ملی فرمانداران در واشنگتن گفت که چین سیاست سوءاستفاده از آزادی‌های آمریکا را «با هدف کسب مزیت‌ در برابر ما در سطح فدرال، ایالتی، و محلی» در پیش گرفته است.

او خطاب به فرمانداران ۵۵ ایالت‌ و قلمرو آمریکا گفت: «وقتی پای تجارت پیش می‌آید، از شما می‌خواهم طرز فکر محتاطانه‌ای داشته باشید. به قول پرزیدنت ریگان، وقتی برای معارفه یا در ارتباط با توافقی به شما رجوع می‌شود، اعتماد کنید، اما راستی‌آزمایی کنید.»

مایک پمپئو در جدیدترین هشدار خود در مورد آنچه او نیات و مقاصد پکن می‌بیند، تاکید کرد که رقابت با چین فقط یک مساله دولت فدرال نیست و گفت: «در ایالت‌های شما هم هست، و برای سیاست خارجی شما و شهروندانی که در ایالت‌های شما ساکن هستند نیز تبعاتی دارد ... و بر ظرفیت ما برای اجرای امور مربوط به امنیت ملی تاثیر می‌گذارد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که سازمان‌های دوستی حزب کمونیست چین برای بسط نفوذ پکن در «ریچموند، مینیاپولیس، جوپیتر، فلوریدا، و شهرهای بسیار دیگری تاسیس شده‌اند.» به گفته او، دیپلمات‌های چینی در پی آن هستند که مقام‌های منتخب محلی در آمریکا را در زمینه‌هایی چون تایوان، به خود نزدیک کنند.

ایالات متحده و چین، دو قدرت برتر اقتصادی جهان، با وجود آن که موفق شدند گام‌های اولیه را برای حصول یک توافق تجاری جدید بین خود بر دارند، اما همچنان در موارد بسیاری اختلاف نظر دارند و مایک پمپئو از منتقدان بارز سیاست‌های پکن در حوزه‌هایی مانند حقوق بشر و همچنین تلاشش برای سلطه بر نسل بعدی فناوری ارتباطات است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG