لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه محکومیت سرکوب مسلمانان اویغور در چین را تصویب کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین از تصویب لایحه ای در مجلس نمایندگان ایالات متحده که خواهان اتخاذ اقدامات رسمی علیه پکن به دلیل سرکوب میلیون ها مسلمان آن کشور است، خشمگین شده است.

مجلس نمایندگان تحت رهبری حزب دموکرات با ۴۰۷ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف «قانون اویغور سال ۲۰۱۹» را تصویب کرد. در این قانون حبس حدود یک میلیون اویغور، ازبک و دیگر اقلیت مسلمان در «اردوگاه های بازپروری» در استان دورافتاده «سین کیانگ» در غرب چین محکوم شده است. در قانون مذکور به سازمان های متعدد در دولت ایالات متحده دستور داده شده است گزارش هایی را درباره رفتار چین با اقلیت مسلمان تهیه کنند و از پرزیدنت دونالد ترامپ خواسته شده است مقام های چینی مسئول این حبس جمعی به خصوص چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین کیانگ، را تحریم کند.

پکن این ادعا را رد کرده است که اویغورها بر خلاف خواست شان بازداشت شده اند و اصرار دارد که این اردوگاه ها «مراکز آموزشی» برای تعلیم مهارت های تازه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی هستند.

سنای تحت کنترل جمهوریخواهان در ماه سپتامبر لایحه مشابهی را تصویب کرده بود. اکنون دو لایحه تصویب شده باید تلفیق شده و پیش از ارسال به کاخ سفید برای امضای رئیس جمهوری به تصویب هر دو مجلس کنگره برسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت هر کشوری که به دنبال مداخله در امور داخلی آن کشور باشد بهای آن را خواهد پرداخت.

ایالات متحده، سازمان ملل متحد، و گروه های حقوق بشری چین را محکوم کرده اند که با حبس اقلیت مسلمان در سین کیانگ درصدد مجبور کردن آن ها به انکار مذهب و میراث شان است. وزارت خارجه آمریکا مقام های دولت و حزب کمونیست چین که مسئول این بازداشت ها هستند را مشمول محدودیت های صدور ویزا کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG