لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

ارتش ایالات متحده برای تمرین هدف‌گیری، پهپادهای ساخت چین خریده بود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های مسئول تهیه تجهیزات نظامی در پنتاگون می گویند پهپادهای ساخت چین که ماه ها پس از ممنوعیت شدن‌شان به دلیل نگرانی های امنیت سایبری، خریداری شده بود، برای تمرین نشانه‌روی استفاده شده و در ماموریت نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار نگرفته است.

تحقیقات صدای آمریکا در ماه گذشته نشان داد که نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده صدها هزار دلار صرف خرید پهپادهای ساخت شرکت «دا جیانگ اینوویشن» کرده بود تا از آنها در حساس ترین و پنهانی ترین عملیات، از جمله در تیم های تکاوری، استفاده کند.

سرهنگ دوم مایک اندروز، سخنگوی پنتاگون، در آن زمان به صدای آمریکا گفته بود که واحدهای ارتش با استفاده از مواردی که اداره تهیه و تامین پنتاگون استثنا کرده بود به صورت مورد به مورد نیازهای فوری شان را تامین می کردند.

اِلن لُرد، معاون تهیه و تامین تجهیزات وزارت دفاع، در ۱۸ اکتبر گفت: «ما اجازه استفاده از پهپادهای چینی در میدان عملیات را نمی دهیم. ما از آنها برای هدف گیری استفاده می کنیم.»

بر مبنای یادداشت وزارت دفاع که صدای آمریکا آن را مشاهده کرده است، پنتاگون خرید این پهپادهای چینی را ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹ برای یک «عملیات آموزشی» تائید کرده بود.

قانونگذاران در کنگره چنان نگران ادامه استفاده پنتاگون از پهپادهای چینی‌اند که یک گروه دو حزبی از نمایندگان، ماه گذشته قانونی را ارائه کرد که سازمان های فدرال را از خرید پهپاد از هر کشوری که تهدید امنیت ملی محسوب شود، منع می کند.

در «قانون اختیارات دفاع ملی» برای سال مالی ۲۰۲۰ استفاده از پهپادهای چینی منع شده است.

«دا جیانگ اینوویشن» می گوید کاربران در چگونگی گردآوری، ضبط و انتقال اطلاعات شان کنترل کامل دارند و گزارش های حاکی از آسیب پذیری های امنیت سایبری پهپادها کاملا نادرست است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG