لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

وزارت خارجه آمریکا از تحرکات نظامی پکن در امتداد مرزهای هنگ کنگ ابراز «نگرانی عمیق» کرد


روز چهارشنبه این عکس ماهواره‌ای نشان داد افراد و ماشین‌هایی که به نظر نظامی می‌رسند، در یک مجموعه ورزشی در شهر شن‌ژن مستقر شده‌اند.
روز چهارشنبه این عکس ماهواره‌ای نشان داد افراد و ماشین‌هایی که به نظر نظامی می‌رسند، در یک مجموعه ورزشی در شهر شن‌ژن مستقر شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ مرداد از تحرکات شبه نظامی چین در امتداد مرزهای هنگ کنگ ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

به گزارش رویترز، وی همچنین هشدار داد هرگونه تحلیل در خودمختاری هنگ کنگ، موقعیتی را که طبق قانون در ایالات متحده دارد به خطر می‌اندازد.

پرزیدنت ترامپ دیروز از قول نهادهای اطلاعاتی آمریکا گفت دولت چین اقدام به اعزام واحدهای نظامی به امتداد مرزهای هنگ کنگ کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا که هویت او در گزارش رویترز مشخص نشده، از این تحرکات ابراز نگرانی کرده، اما به جزئیات آن اشاره‌ای نکرده است.

مردم هنگ کنگ اعتراض خود را دو ماه پیش آغاز کردند. آنها ابتدا به تلاش دولت هنگ کنگ برای تصویب لایحه‌ای که اجازه استرداد متهمان به چین را می‌داد، اعتراض کردند. با اعتراض مردم، این لایحه پس گرفته شد و اعتراضات به دخالت های چین ادامه یافت. آنها خواستار اصلاحات دموکراتیک و برکناری خانم «کری لم» رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند.

هنگ کنگ دولت‌شهر است و تا سال ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود و از آن زمان به چین بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG