لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۳

سرخط خبرها

وزارت خارجه آمریکا از تحرکات نظامی پکن در امتداد مرزهای هنگ کنگ ابراز «نگرانی عمیق» کرد

روز چهارشنبه این عکس ماهواره‌ای نشان داد افراد و ماشین‌هایی که به نظر نظامی می‌رسند، در یک مجموعه ورزشی در شهر شن‌ژن مستقر شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ مرداد از تحرکات شبه نظامی چین در امتداد مرزهای هنگ کنگ ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

به گزارش رویترز، وی همچنین هشدار داد هرگونه تحلیل در خودمختاری هنگ کنگ، موقعیتی را که طبق قانون در ایالات متحده دارد به خطر می‌اندازد.

پرزیدنت ترامپ دیروز از قول نهادهای اطلاعاتی آمریکا گفت دولت چین اقدام به اعزام واحدهای نظامی به امتداد مرزهای هنگ کنگ کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا که هویت او در گزارش رویترز مشخص نشده، از این تحرکات ابراز نگرانی کرده، اما به جزئیات آن اشاره‌ای نکرده است.

مردم هنگ کنگ اعتراض خود را دو ماه پیش آغاز کردند. آنها ابتدا به تلاش دولت هنگ کنگ برای تصویب لایحه‌ای که اجازه استرداد متهمان به چین را می‌داد، اعتراض کردند. با اعتراض مردم، این لایحه پس گرفته شد و اعتراضات به دخالت های چین ادامه یافت. آنها خواستار اصلاحات دموکراتیک و برکناری خانم «کری لم» رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند.

هنگ کنگ دولت‌شهر است و تا سال ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود و از آن زمان به چین بازگردانده شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

آسوشیتدپرس: جلسه رهبران کنگره با پرزیدنت ترامپ درباره حمله ترکیه به سوریه ناتمام ماند

گفتگوی چاک شومر و نانسی پلوسی با خبرنگاران در کاخ سفید - ۲۴ مهر ۱۳۹۸

رهبران کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات روز چهارشنبه ۲۴ مهر برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده درباره رویکرد او در برابر حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه به کاخ سفید رفتند اما این جلسه نیمه‌کاره رها شد و دموکرات‌ها جلسه را ترک کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دیدار ساعاتی پس از تصویب قطعنامه مجلس نمایندگان در انتقاد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه برگزار شد.

به نوشته این خبرگزاری، ظاهرا به دنبال بروز تنش لفظی میان پرزیدنت ترامپ و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها تصمیم به ترک جلسه گرفتند.

چاک شومر رهبر دموکرات‌های سنا، این یک «جلسه گفت‌وگو نبود و به نوعی حمله به یگدیگر بود، حملات لفظی زشت، که بر واقعیات متمرکز نیست.»

خانم پلوسی هم گفت جلسه را ادامه ندادیم، چون آقای ترامپ به نفس آن کاری نداشت. هیل نوشت پرزیدنت ترامپ پلوسی را یک «سیاستمدار درجه سه» نامید و رئیس مجلس نمایندگان هم به او پاسخ داد.

جمهوریخواهان در مقابل می‌گویند که مشکل در واقع نانسی پلوسی بوده است. کوین مک‌کارتی رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان گفت، رئیس مجلس تمایل به شنیدن، یا کمک به یک جلسه مهم درباره یک موضوع امنیت ملی را نداشت.

پیش از این هم دیدار پرزیدنت ترامپ با رهبران کنگره درباره تعطیلی دولت به دلیل جدل کلامی بین او و دموکرات ها نیمه کاره رها شده بود.

مجلس نمایندگان به رهبری دموکرات‌ها تحقیقات درباره استیضاح احتمالی پرزیدنت ترامپ را پیش می‌برد. در مقابل پرزیدنت ترامپ این کار آنها را خلاف قانون و غیرقانونی نامیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه تهدید ایران به تسریع غنی‌سازی را نگران‌کننده دانست و از تهران خواست به تعهدات برجام بازگردد

اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه

فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهر از ایران خواست به تعهدات برجامی خود باز گردد و تهدید اخیر تهران به سرعت بخشیدن بیشتر به برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود از ماه آینده را «بخصوص نگران‌کننده» دانست.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری روزانه خود گفت «ایران باید از گذر به مرحله جدید بخصوص نگران‌کننده و اقدامات تازه‌ای که می‌تواند به تشدید تنش‌ها کمک کند پرهیز کند.»

جمهوری اسلامی گفته است این تصمیم را از ششم نوامبر اجرایی خواهد کرد و به نوشته رویترز، دیپلمات‌ها نگران هستند که این تصمیم، قدرت‌های اروپایی که برای نجات برجام تلاش می‌کنند را وادار به واکنش کند.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران؛ دانشجویان دست به تجمع اعتراضی زدند

همزمان با سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران، جمعی از دانشجویان این دانشگاه روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در صحن این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی دانشجویان زندانی شدند.

اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران در شرایطی است که منابع دانشجویی فضای دانشگاه را بسیار «امنیتی» توصیف کرده‌اند.

کانال تلگرامی شوراهای دانشجویان کشور در این باره نوشت که این تجمع در «فضای امنیتی شدید» برگزارشده است و تفتیش کیف و وسایل دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه و حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها داخل صحن دانشگاه از نمونه‌های این فضای امنیتی‌ است.

سخنرانی رئیس جمهور ایران در دانشگاه تهران در حالی ادامه دارد که سها مرتضایی، دانشجوی محروم شده از تحصیل و دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، برای پنجمین روز متوالی در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دست به تحصن زده است.

سها مرتضایی، دانشجویی که در جریان اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، به شش سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شده است.

کانال تگلرامی شوراهای دانشجویان ایران گزارش داده که «تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران که حسن روحانی در آن سخنرانی کرده است، خالی از دانشجویان و متن سخنرانی‌ها فرمایشی بوده است.»

یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برگرداندن دانشجویان ستاره دار به تحصیل بود.

دانشجویان معترض به حضور روحانی در دانشگاه تهران را «نمایشی» خوانده‌اند و نسبت به احکام صادر شده برای دانشجویان بازداشت شده معترض هستند.

در ماه‌های اخیر جمهوری اسلامی برخودهای امنیتی با دانشجویان را افزایش داده و برای آن‌ها احکام زندان صادر کرده است.

دانشجویان معترض در این تجمع با شعار «حراست دانشگاه شعبه اطلاعات» نسبت به فضای امنیتی دانشگاه ها اعتراض کردند. همچنین شعارهای «دانشگاه پولگردان، زحمتکشان در زندان»، «کلاس درس خالیه، دانشجو زندانیه» و «کارگر دانشجو، اتحاد اتحاد» سر دادند و به زندانی بودن دانشجویان اعتراض کردند.

پیش از این نیز دانشجویان دانشگاه تهران در تیرماه امسال در اعتراض به احکام صادر شده برای دانشجویان دست به تجمع زده بودند.

همچنین گروهی از استادان و مدرسان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ۳۰ خرداد امسال با ارسال نامه‌ای به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار آزادی مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران شده بودند.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ماه ۹۶ آغاز و به بیش از ۸۰ شهر ایران کشیده شد، حدود ۱۰۰ دانشجو در سراسر ایران بازداشت شدند. سها مرتضایی مرضیه امیری، لیلا حسین زاده، پریسا رفیعی و محسن حق‌شناس از جمله دانشجویان این دانشگاه هستند که در اعتراضات سراسری سال ۹۶ بازداشت شدند.

احکام سنگین زندان علیه دانشجویانی که در پی اعتراض های دی‌ماه سال گذشته بازداشت شده بودند، انتقاد فعالان مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان را محکوم کرد.

سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتی نوشت: «ما اقدام ایران در صدور حکم زندان برای دانشجویانی که به طور صلح آمیز تظاهرات کرده بودند را محکوم می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا با صدور قطعنامه‌ای رسما از تصمیم خروج نظامیان آمریکا از شمال سوریه انتقاد کرد

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۴ مهر با تصویب قطعنامه‌ای رسما از تصمیم پرزیدنت ترامپ در خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه انتقاد کرد.

به گزارش نشریه اینترنتی هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن و کنگره را پوشش می‌دهد، این قطعنامه با ۳۵۴ رأی موافق نمایندگان در برابر ۶۰ رأی مخالف به تصویب رسید.

این قطعنامه توسط الیوت انگل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، و مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوریخواه، این کمیته تنظیم و ارائه شده است.

این قطعنامه با تصمیم توقف اقدامات خاص آمریکا جهت جلوگیری از عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد شمال سوریه مخالفت کرده و خواستار توقف حملات شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برای نخستین بار، یک دیپلمات کردتبار سفیر آمریکا شد؛ هیرو مصطفی به بلغارستان می‌رود

«هیرو مصطفی» در مراسمی با حضور جان سولیوان، معاون وزیر خارجه، سوگند یاد کرده و راهی ماموریت خود در بلغارستان شد.

خانم مصطفی نخستین آمریکایی کُردتبار است که به مقام سفارت رسیده است.

هیرو مصطفی متولد اربیل در عراق است. پدرش از فعالان سیاسی مخالف صدام حسین بود و خانواده‌اش در کودکی به آمریکا پناهنده شدند. کلیسایی در ایالت داکوتای شمالی آن‌ها را به میزبانی پذیرفت.

خانم مصطفی دوران دبستان و دبیرستان را در داکوتای شمالی گذراند و بعد از آن در دانشگاه‌ پرینستون به تحصیلات عالی ادامه داد.

او در سال ۱۹۹۹ به استخدام وزارت خارجه آمریکا درآمد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جزئیات جدیدی از بازداشت روح الله زم، موسس کانال آمدنیوز؛ فرانسه بازداشت او را محکوم کرد

تلویزیون ایران فیلمی از اعترافات روح الله زم را منتشر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه بازداشت روح الله زم موسس کانال تلگرامی «آمدنیوز» را محکوم کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه، اعلام کرد که «روح الله زم در فرانسه وضعیت پناهندگی داشت.» این وزارت‌خانه همچنین گفت كه هیچ جزئیاتی از چگونگی دستگیری آقای زم در دست نیست. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه تاکید شد که زم از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار بود.

پیشتر رادیوفردا به نقل از نشریه فرانسوی فیگارو نوشت که که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند.

همچنین وب سایت ایران‌وایر به نقل از یک زن که مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم معرفی شده، نوشت که او روز جمعه ۱۹مهر با پرواز «رویال جوردنین» از پاریس «عازم بغداد» شد و جمهوری اسلامی را به ربودن همسرش در بغداد متهم کرد.

جزئیات جدید در حالی منتشر شده که سپاه پاسداران در بیانیه ای که روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه منتشر کرد، مدعی است روح الله زم را «با استفاده از عملیات پیچده و فریب اطلاعاتی»٬ «به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده است.

همچنین بخش‌هایی از اعترافات تلویزیونی روح الله زم از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد.

آمد نیوز که توسط روح الله زم - فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده و از مقامات سابق جمهوری اسلامی- در خارج از ایران تاسیس شد، عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نوید محمدزاده و محسن تنابنده در مراسم جوایز مشهور به «اسکار آسیایی» با هم رقابت می‌کنند

اسامی نامزدهای امسال جوایز آکادمی سینمایی «آسیا پاسیفیک» که به اسکار آسیایی شهرت دارد، اعلام شد که دو بازیگر ایرانی در بین نامزدها حضور دارند.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر»، سینمای ایران در ۶ شاخه بهترین بازیگر مرد (دو نفر)، فیلمنامه، انیمیشن، مستند بلند و بخش تنوع فرهنگی یونسکو نامزد دریافت جایزه شده است.

محسن قرایی و محمد داوودی برای فیلم «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی نامزد جایزه بهترین فیلمنامه شدند.

نوید محمدزاده برای بازی در فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و محسن تنابنده برای نفش ‌آفرینی در فیلم «رونا مادر عظیم» به کارگردانی جمشید محمودی نامزدهای کسب جایزه بهترین بازیگر مرد هستند و با یکدیگر رقابت می کنند.

فیلم «رونا مادر عظیم» به تهیه‌ کنندگی نوید محمودی، نامزد جایزه تنوع فرهنگی یونسکو نیز هست.

«کاغذ پاره‌ها» به کارگردانی و تهیه‌ کنندگی بهزاد نعلبندی در بخش بهترین انیمیشن نامزد دریافت جایزه شده است.

«خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوش‌ دست نیز نامزد دریافت بهترین فیلم مستند است.

ایران در سالهای گذشته حضور پرباری در این مراسم داشته است و تعدادی از سینماگران و فیلم های ایرانی موفق به دریافت جوایز مهمی شدند.

سیزدهمین مراسم اهدای جوایز آکادمی آسیا پاسیفیک، ۲۰ نوامبر در شهر«بریزبن» استرالیا برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فاکس نیوز: آمریکا در حال بررسی راه‌های خارج کردن تسلیحات هسته‌ای خود از ترکیه است

هواپیماهای نظامی آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک در آدانا، در جنوب ترکیه - آرشیو

شبکه خبری فاکس نیوز با استناد به برخی گزارش‌ها می‌گوید مقام‌های آمریکایی در حال بررسی طرح‌هایی برای خارج کردن حدود پنجاه بمب اتمی هستند. ایالات متحده از مدت‌ها پیش این بمب ها را در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه مستقر کرده است.

فاکس نیوز در این گزارش که سه‌شنبه در وبسایت خود منتشر کرد، نوشته است که یک مقام ارشد آمریکا روز دوشنبه به نیویورک تایمز گفت که این تسلیحات اکنون اساسا توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به گروگان گرفته شده‌اند.

یک مقام سابق آمریکایی هم به روزنامه گاردین گفته است که دیپلمات‌های ترک در واکنش به احتمال خارج کردن سلاح‌های هسته‌ای آمریکا از ترکیه می‌گویند که در صورت اجرای این کار آنکارا خود ساخت و توسعه چنین تسلیحاتی را آغاز خواهد کرد.

به گفته این مقام سابق، که هویت او در گزارش مشخص نشده است، این مشکل بیش از یک دهه است که مطرح بوده و درباره آن بحث و گفت‌وگو می‌شده است، اما حالا «سرانجام به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بیش از این نمی‌توان این مشکل را نادیده گرفت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۲۰ تابوت چوبی از مصر باستان در شهر مردگان کشف شد

باستان شناسان موفق به کشف بیش از ۲۰ قبر چوبی در نزدیکی شهر «اُقصُر» در مصر شدند. اقصر که به عربی جمع قصر است، اشاره به کاخ های فرعونهای مصر دارد که در این منطقه قرار دارند. اقصر به همین دلیل از مراکز مهم گردشگری مصر به حساب می‌آید.

به گزارش سرویس جهانی «بی بی سی»، این تابوتها که با رنگ های روشن، نقاشی های زیبا همراه با جزئیات دقیق تزئین شدند، را در شهر مردگان «ﻋﺴﺎﺳﻴﻒ» در کرانه غربی رود نیل پیدا کردند.

آنها در دو ردیف و بصورت مورب روی یکدیگر قرار گرفتند.

وزارت باستان شناسی مصر، این تابوت ها را یکی از بزرگترین و مهمترین کشفیات سالهای اخیر در این کشور توصیف کرد.

قرار است روز یکشنبه و در یک کنفرانس خبری، جزئیات بیشتری از رویداد تاریخی اعلام شود.

بیشتر مقبره های کشف شده در شهر مردگان ﻋﺴﺎﺳﻴﻒ که در نزدیکی دره پادشاهان قرار دارد، متعلق به اواخر دوران باستانی مصر (۶۶۴-۳۳۲ پیش از میلاد) است.

با این حال تعدادی از این مقبره ها مربوط به سلسله هجدهم، یعنی دوره پادشاهی نوین فراعنه (۱۵۵۰- ۱۲۹۲ پیش از میلاد ) است.

به عقیده باستان شناسان با توجه به کشف این تابوت ها، امکان وجود آثار باستانی دیگری نیز در منطقه هست و حفاری ها همچنان در این مکان ادامه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: ایران به دردسر افتاده و تحریم‌ها موثر بوده‌اند؛ آمریکا آماده گفتگو است

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی ایران به خاطر مشکلات اقتصادی به دردسر افتاده اما آمریکا آماده مذاکره با ایران است.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۴ مهر در کاخ سفید با سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا، دیدار کرد. در حاشیه این دیدار، او به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس جمهوری آمریکا از سیاست خارجی ایالات متحده و رویکرد آمریکا در مقابله با تنش ها در خاورمیانه از جمله در قبال ایران دفاع کرد.

وی گفت: «ایران به دردسر افتاده است. اقتصاد این کشور دچار مشکلات جدی شده است. تولید ناخالص داخلی ایران ۲۰ درصد سقوط کرد که بی سابقه است؛ شاید هم ۲۵ درصد. ما با ایران گفتگو خواهیم کرد. آنها مایلند که گفتگو کنند. تحریم‌های اقتصادی و تعرفه هایی که بر ایران و کشورهایی که با ایران تجارت می کنند، به خوبی کار کرده است. ایران نمونه جالبی است. خواهیم دید که گفتگو خواهند کرد یا نه. اگر گفتگو کنند خوب است؛ اگر گفتگو نکنند هم مشکلی نیست.»

ایالات متحده آمریکا می‌گوید توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ : اعمال تحریم علیه ترکیه بهتر از جنگیدن در منطقه است؛ کردها معصوم نیستند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد موضع خود برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت که اعمال تحریم بهتر از فرستادن نیروی نظامی است چرا که وظیفه کشورهای آن منطقه است که مشکل را حل کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه در حاشیه دیدار با رئیس جمهوری ایتالیا در کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد کُردها گفت: کردها می‌دانند چطور بجنگند و همچنین کردها آن‌چنان هم که فکر می‌کنید، معصوم نیستند.

آمریکا خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه است.

پرزیدنت ترامپ گفت: سربازان ما در معرض خطر نیستند و نباید هم باشند چون همان مقدار نیروی کم را هم ما بیرون آوردیم. دو کشور دارند بر سر سرزمین با هم می‌جنگند و این ارتباطی به ما ندارد. کردها می‌دانند چطور بجنگند؛ آنها الان در امنیت هستند و همان‌طور که گفتم آنها فرشته نیستند. باید به عقب برگشت و مسئله را بررسی کرد. آنها برای ما جنگیدند، ما پول زیادی دادیم تا آنها کنار ما بجنگند و مشکلی در کار نیست.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «من وضعیت را در مرز ترکیه با سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی، عالی می‌بینم. سربازها ما از آنجا خارج شده‌اند... همه کشورهای منطقه از داعش متنفرند. همه در این باره صحبت می‌کنند: سوریه، بیشتر از ما، روسیه، بیشتر از ما. ما برای مبارزه با داعش در آنجا بودیم، آنها هم برای مبارزه با داعش در آنجا بوده‌اند؛ می‌توانند اوضاع را پیش ببرند و باید هم پیش ببرند. آنها می‌توانند در جنگ‌های خودشان و در سرزمین‌های خودشان مبارزه کنند.»

هیئتی به رهبری مایک پنس روز پنجشنبه با اردوغان دیدار خواهد کرد.

روز چهارشنبه رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید راهی آنکارا شد تا مقدمات این دیدار را فراهم کند.

این دیدار بعد از تنش های ده روز اخیر صورت می‌گیرد. بعد از اعلام پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه،‌ ارتش ترکیه به مواضع نیروهای کرد در این منطقه حمله کرد. اقدام آنکارا واکنش دیگر کشورها را در پی داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند. وزیر خزانه داری ایالات متحده نیز روز دوشنبه از تحریم سه وزیر ترکیه خبر داد. همچنین کنگره آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کند.

ارتش ترکیه در حالی علیه کرد‌ها در شمال سوریه حمله کرده که می‌گوید آنها با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) همکاری می‌کنند. ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود تا چند میلیون سوری مهاجر را از ترکیه به این منطقه منتقل کند.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دومین فرانسوی زندانی در ایران کیست؛ پاریس خواستار آزادی دو زندانی از ایران شد

رولان مارشال و فریبا عادلخواه

در بخشی از بیانیه اخیر وزارت خارجه فرانسه درباره بازداشت روح الله زم، از یک پژوهشگر فرانسوی نیز یاد شده که در ایران زندانی است.

اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه ضمن محکومیت بازداشت روح الله زم، تائید کرد که یک فرانسوی دیگر به نام رولان مارشال نیز در ایران زندانی است.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس» در خردادماه سال جاری توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد. برخی رسانه‌ها، مارشال را همکار او معرفی کرده اند.

وزارت خارجه فرانسه تائید کرد که آقای مارشال از چند ماه پیش در ایران بازداشت است. طبق این بیانیه، مقامات سفارت فرانسه توانسته اند چند بار با او در زندان دیدار کنند و او به وکیل دسترسی دارد

پیشتر رادیوفردا به نقل از نشریه فرانسوی فیگارو نوشت که که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند. به نوشته این روزنامه به نقل از منابع خود، دلیل این اقدام فرانسه را «آزادی دو فرانسوی زندانی در ایران از ماه ژوئن تاکنون» دانست

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه تاکید شده است که مقام‌های فرانسوی تا آزادی دو تبعه فرانسه از زندان در ایران «از پا نخواهند نشست.»

ده سال پیش آزادی یک زندانی فرانسوی خبرساز شده بود. کلوتیلد ریس دانشجوی فرانسوی که در حاشیه اعتراضات سال ۸۸ بازداشت شده بود، ۲۶ اردیبهشت ۸۹ از زندان آزاد شد و تنها دو روز بعد فرانسه نیز علی وکیلی راد یکی از قاتلان شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ را به ایران برگرداند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صفحه جدید اینستاگرم «جنیفر آنیستون» رکورد جهانی جدیدی ثبت کرد

«جنیفر آنیستون» از بازیگران سریال تلویزیونی «دوستان» که سه شنبه به شبکه اجتماعی اینستاگرم پیوست، در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۸ میلیون طرفدار جذب کرد و رکورد تازه ای را در این زمینه ثبت شد.

ا‌و فقط یک پست در این صفحه دارد و آن عکس گروهی جدید بازیگران این مجموعه محبوب است، آنها این سلفی را در منزل کورتنی کاکس و در یک مهمانی خودمانی گرفتند.

به گزارش سرویس جهانی «بی بی سی»، صفحه جنیفر آنیستون در دوازده ساعت نخست، بیش از پنج میلیون طرفدار جذب کرد.

عکس گروهی این هنرمندان، نزدیک به ده میلیون لایک دارد و هر لحظه به تعداد آن اضافه می شود.

جنیفر آنیستون از جمله ستاره های خلوت گزینی است که علاقه زیادی به شبکه های اجتماعی ندارد ولی به اصرار دوستان و طرفداران، و با کمک همکاران پیشین خود در سریال دوستان، صفحه اینستاگرم خود را راه اندازی کرد.

تعداد طرفداران صفحه جنیفر آنیستون در زمانی بسیار کوتاه، از مرز یک میلیون گذشت که در صورت تأیید رسمی، رکورد جهانی جدیدی محسوب می شود.

رکورد پیشین پنج ساعت و چهل و پنج دقیقه بود و به صفحه مشترک شاهزاده هری و همسرش مگان تعلق داشت که ماه آوریل گذشته ثبت شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در پرونده رشوه پدرمادرها برای ورود فرزندان به دانشگاه؛ بازیگر آمریکایی خود را به زندان معرفی کرد

فلیسیتی هافمن همراه با شوهرش ویلیام اچ میسی در حال ترک دادگاه فدرال پس از صدور مجازات. بوستون، ماساچوست - ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۹

«فلیسیتی هافمن» بازیگرآمریکایی و از ستاره های بزرگ هالیوود، خود را به یک زندان فدرال در شمال کالیفرنیا معرفی کرد.

او به عنوان نخستین متهم پرونده بزرگ رشوه پدر و مادرهای صاحب نفوذ برای ورود فرزندان به دانشگاه‌های آمریکا، ۱۴ روز حبس می شود و علاوه بر زندان، به جریمه نقدی و خدمات اجتماعی نیز محکوم شده است.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «کدبانوهای وامانده»، ۵۶ ساله، باید ۳۰ هزار دلار بپردازد، یکسال تحت مراقبت باشد، و ۲۵۰ ساعت خدمات اجتماعی انجام دهد.

خانم هافمن، ۱۵ هزار دلار پرداخته بود تا یک نفر به صورت پنهانی، پاسخ‌های اشتباهی را که دخترش در آزمون ورودی داد، درست کند. او در ماه آوریل که این تقلب ها افشا شد، گفت که دخترش از این ماجرا بی خبر بوده است.

خانم هافمن یکی از پنجاه والدین ثروتمند و بانفوذی است که در تقلب سراسری ورود به چند دانشگاه معتبر آمریکا نقش داشته است. این افراد، ۲۵ میلیون دلار رشوه دادند تا فرزندانشان به دانشگاه های معتبری چون «ییل» و «جرج تاون» وارد شوند.

دو ایرانی تبار نیز در این پرونده با اتهاماتی روبرو شدند.

«علی خسرو شاهین» مربی پیشین فوتبال زنان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (یو ای سی) به گرفتن رشوه در جریان تقلب های جنجالی ورود به دانشگاه های آمریکا متهم شده است.

«همایون زاده»، استاد دندانپزشکی و مدیر سمپوزیسوم بیماریهای دهان و کاشت دندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (یو اس سی) از طریق یکی از شرکتهای واسطه در شبکه تقلب، به مسئولان این دانشگاه ۱۰۰ هزار دلار رشوه داده تا دخترش را با بورسیه ورزش «لاکراس» به دانشگاه راه دهند در حالی که فرزندش پیشینه حرفه ای در این ورزش را ندارد.

او به مسئول این شرکت گفته بود نمی خواهد دخترش از این نقشه بویی ببرد تا اعتماد به نفسش خدشه دار نشود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشکل «وقفهٔ تنفسی در خواب» یا «آپنه» می‌تواند به نابینایی منجر شود

بیش از ۱۸ میلیون بزرگسال در آمریکا از وقفه تنفسی در خواب یا «آپنه خواب» رنج می برند. این اختلال می تواند موجب افزایش فشار خون، سکته مغزی، ناتوانی جنسی، و خستگی و خواب‌آلودگی شود.
توقف تنفس یا آپنه (به انگلیسی: apnea) مشکلی است که به خاطر انسداد راه های تنفسی بخصوص در خواب روی می دهد. معمولا افراد چاق این مشکل را دارند و در خواب بافت های اطراف گلو، شل شده و روی هم می افتند و باعث انسداد راه تنفسی می شود که اگر پنچ دقیقه طول بکشد، موجب مرگ مغزی فرد می شود.

اکنون پژوهشگران می گویند وقفه تنفسی حتی می تواند ابتلا به ورم ماکولای دیابتی را موجب شود که به از دست دادن بینایی می‌انجامد.

به گزارش «مایکروسافت نیوز»، پژوهشگران تایوانی، همینطور کشف کرده اند که این اختلال خواب، درمان مشکلات چشم در بیماران دیابتی را سخت‌تر می کند.

آپنه خواب موجب توقف یا کاهش تنفس برای مدت کوتاه ولی در دفعات متعدد، در طول خواب می شود. در شکل حاد وقفه تنفسی باید از یک ماسک استفاده شود. این اختلال موجب به هم خوردن خواب و افت سطح اکسیژن در خون می شود که خطر ابتلا به بیماری های فوق، همینطور دیابت نوع ۲ را بالا می برد.

پژوهشگران می گویند وقفه تنفسی در خواب در افرادی که دیابت دارند، می تواند به مویرگ های پشت چشم آسیب بزند.

این آسیب که به رتینوپاتی دیابتی شناخته می شود منجر به نابینایی می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک در کمیته سنا آمریکا: جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته، تنها تحت فشار حاضر به گفتگو شده است

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید تجربه چهاردهه گذشته نشان می‌دهد که رژیم جمهوری اسلامی تنها تحت فشار حاضر به گفتگواست.

برایان هوک روز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه در جلسه‌ کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا درباره ایران شرکت کرد و گفت: ما کارزار فشار حداکثری بی‌سابقه را بر ایران اعمال کرده‌ایم تا هم بتوانیم مانع اجرای سیاست خارجی رژیم ایران شویم و هم بتوانیم انگیزه ایران برای مذاکره را افزایش دهیم.

او افزود: تجربه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد یا زیر تهدید نظامی یا زیر انزوای دیپلماتیک جواب می‌دهند و ما هم چارچوب سیاستمان را بر همین اساس گذاشتیم.

آقای هوک گفت: ایران باید تهدید‌هایی که برای صلح منطقه دارد، برنامه موشکی و گروگان‌گیری‌اش را پایان دهد. جمهوری اسلامی باید گروگان‌های آمریکایی از جمله سیامک نمازی و باب لوینسون و دیگران که در ایران زندانی هستند را آزاد کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: ایران یا می‌تواند مثل یک کشور عادی رفتار کند و یا به دنبال ایدئولوژی‌هایش باشد. سیاست ما این است: ما دنبال برخورد نظامی با ایران نیستیم، با کمپین فشار حداکثری هزینه رفتار ایران را بالا می‌بریم تا رفتارش عوض شود. ایران به جای پاسخ به دیپلماسی، ناامنی و حمله‌هایش را بالا برده است.

آقای هوک افزود: حمله به تاسیسات عربستان سعودی، پیام واضح ایران به جهان است که اگر اجازه ندهید، ترور خود را ادامه دهیم، به همین کارها و از آن‌ بدتر، ادامه می‌دهیم.

این خبر در حال تکمیل است...

نسخه کامل این جلسه را با ترجمه همزمان در یوتیوب صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عاطفه رنگریز فعال مدنی در اعتراض به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده‌اش در زندان اعتصاب کرد

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان و کارگری

«عاطفه رنگریز» فعال حقوق زنان و کارگران محبوس در زندان قرچک ورامین در اعتراض به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده‌اش اعتصاب غذا کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عاطفه رنگریز که به تازگی به تحمل یازده سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده، از روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس این گزارش و به نقل از منابع کارگری، این فعال حقوق زنان و کارگران در طول دوران بازداشت، بارها با رویه‌های غیرقانونی از حقوق خود محروم شده ‌است و در طول این مدت، تمام راه‌های ممکن برای بازگشت دادرسی خود به روند عادلانه را دنبال کرده است.

خانم رنگریز که در تجمعات روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت و پس از مدتی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

جلسه رسیدگی به پرونده این فعال کارگری در تاریخ ۱۴ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار و قاضی محمد مقیسه ریاست این شعبه، عاطفه رنگریز را از بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۱۱ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

این فعال کارگری پیش از این با نوشتن نامه‌ای از زندان قرچک ورامین به وضعیت زندگی و شرایط موجود در این زندان پرداخت و بند‌های زندان قرچک ورامین را به قطار و اتاق‌های هر بند را به کابین قطار تشبیه کرد و نوشت که «قرچک نام مستعار جهنم است.»

پیش از این نیز دو زندانی سیاسی به نام‌های «ابراهیم خلیلی همدانی» و فرزندش «سالار خلیلی همدانی» که به تازگی هر کدام به ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند، از روز چهارشنبه ۳ مهر در اعتراض به این حکم در زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند.

یوسف ندرخانی، کشیش زندانی و عضو کلیسای ایران نیز از روز دوشنبه ۱ مهر در اعترض به وضعیت تعلیقی تحصیل فرزندانش و ممانعت مدارس از ثبت‌نام آنها برای سال تحصیلی جدید، در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

پیش از این سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از مقام های جمهوری اسلامی خواسته بود کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در اردیبهشت ماه سال جاری با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق مدنی در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده بود که آزار و اذیت و زندانی کردن آنها، از جمله زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکسن سرطان پستان شاید تا ۸ سال دیگر در دسترس بیماران قرار گیرد

پژوهشگران «مایو کلینیک» در شهر جکسونویل، فلوریدا می گویند واکسن سرطان پستانی که در دست توسعه دارند، شاید تا ۸ سال آینده در اختیار بیماران قرار گیرد.

به گزارش مجله «فوربز»، پژوهشگران مدعی هستند که این واکسن نه تنها جلوی بازگشت سرطان پستان و سرطان تخمدان را می گیرد، بلکه حتی از بروز اولیه آنها جلوگیری می کند.

دکتر کیث ال. نوتسون، محقق مایو کلینیک در مصاحبه ای با فوربز گفت: «معقولانه است که بگوییم این واکسن در طول ۸ سال آینده، از طریق داروخانه ها یا پزشکان، در دسترس بیماران قرار خواهد گرفت.»

دکتر نوتسون می گوید پژوهش آنها در مراحل اولیه است و حداقل سه سال طول می کشد تا آزمایش مرحله سوم واکسن سرطان پستان برای گروه بزرگی از بیماران انجام شدنی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معترضان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ از کنگره آمریکا می‌خواهند این دولت‌شهر تحریم شود

در تظاهرات ضد دولتی در هنگ کنگ، یک معترض پرچم آمریکا را به دست گرفته است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - فعالان دموکراسی خواه در هنگ کنگ از کنگره ایالات متحده می خواهند یک لایحه حقوق بشری را تصویب کند که آن مرکز مالی بین المللی را هدف تحریم قرار می دهد. منتقدان می گویند لطمات این قانون از مزایای آن بیشتر است.

حامیان این طرح در یک تظاهرات دموکراسی خواهانه خواستار تصویب «قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ» شده اند که جایگاه ویژه اقتصادی هنگ کنگ نزد ایالات متحده را به خطر می اندازد و مقام های سرکوب کننده آزادی های بنیادی را تحت تحریم قرار می دهد. این طرح از حمایت هر دو حزب در آمریکا برخوردار است و انتظار می رود این هفته در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود. این طرح در سنا هنوز در سطح کمیته مانده و ضرب الاجلی برای تصویب آن تعیین نشده است.

دموکراسی خواهان در هنگ کنگ از موضع محکم ایالات متحده دلگرم شده اند.

دو سناتور جمهوریخواه، تد کروز از ایالت تگزاس و جاش هاولی از ایالت میزوری، برای حمایت از معترضان به هنگ کنگ رفتند. در حال حاضر رای دهندگان هنگ کنگی نیمی از کرسی های مجلس قانونگذاری را انتخاب می کنند، کمیته های بازرگانی شماری دیگر از کرسی ها را تعیین می کنند و انتصاب رئیس ارشد شهر برعهده پکن است.

سناتور هاولی در توئیتی گفت: «گاه سرنوشت یک شهر چالش های یک نسل را رقم می زند. پنجاه سال پیش برلین بود. امروز نوبت هنگ کنگ است.»

سناتور تد کروز از منتقدان صریح چین می گوید: «به نظر می رسد درباره نحوه کارکرد آزادی بیان و آزادی مطبوعات دچار سوء تفاهم هستند.»

مقام های طرفدار پکن که ممکن است هدف تحریم های حقوق بشری آمریکا قرار بگیرند، اقدام آمریکا را مداخله در خودگردانی هنگ کنگ می بینند.

از نگاه بسیاری از رهبران تجاری، تحریم های احتمالی آمریکا موجب از دست رفتن کار و فرار سرمایه از این مرکز مالی جهانی خواهد شد و به مردم هنگ کنگ لطمه می زند.

«بنیاد هریتج» کماکان هنگ کنگ را به دلیل سطح بالای تجارت آزاد و محدودیت های اندک در مالکیت خارجی و سلامت حکومت داری آزادترین اقتصاد جهان معرفی می کند.

در عین حال، این اندیشکده محافظه کار اشاره می کند که آزادی های سیاسی در هنگ کنگ با مداخلات سیاسی پکن در سال های اخیر لطمه دیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه فرانسه برای مذاکره درباره انتقال و محاکمه زندانیان داعش به عراق می‌رود

وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه اعلام کرد که به زودی به عراق می‌رود تا درباره چارچوب قضایی محاکمه زندانیان داعش، مذاکره کند.

ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه بی‌اف‌ام با اشاره به زندانیان داعش که در اردوگاه‌های تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه بازداشت هستند، گفت: موضوع گفت‌وگو با مقامات عراقی پیدا کردن یک سیستم قضایی است تا تمامی افراد بازداشت شده داعش از جمله شبه نظامیان فرانسوی محاکمه شوند.

لودریان گفت که در حال حاضر نیاز به یک سیستم قضایی ویژه است و این موضوعی است که ما با مقامات عراقی درباره آن مذاکره خواهیم کرد.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که «به زودی» به عراق خواهد رفت و پاریس به دنبال بازگرداندن کودکان است اما زنانی که به داعش پیوسته بودند باید در این منطقه دادگاهی شوند.

به گفته وزیر خارجه فرانسه ۹ زن فرانسوی عضو داعش روز یکشنبه از پایگاه عین عیسی در شمال غرب سوریه فرار کرده‌اند.

پیشتر مقامات کُرد سوریه گفته بودند که تعدادی از زنان مرتبط با داعش و فرزندانشان از یک اردوگاه در شمال شرق سوریه فرار کرده‌اند. رویترز به نقل از مقامات کُرد تعداد این افراد را ۷۸۵ نفر اعلام کرد.
پرزیدنت دونالد ترامپ، در صفحه توئیتر خود نوشت که «ایالات متحده بدترین زندانیان داعشی را داشت. ترکیه و کردها نباید به آن ها اجازه فرار دهند.»

حملات نظامی ترکیه به شمال سوریه با انتقادات شدید بین المللی همراه شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مناظره چهارم دموکرات‌ها: نامزدهای انتخاباتی چه گفتند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چهارمین مناظره نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه شنبه شب در ایالت اوهایو برگزار شد.

این ها بخشی از گفته های هر نامزد انتخاباتی است:

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا‌، درباره تماس پرزیدنت ترامپ با اوکراین برای تحقیقات درباره پسرش گفت: «پسر من هیچ خطایی انجام نداد. من هیچ خطایی نکردم. من سیاست دولت ایالات متحده برای ریشه کن کردن فساد در اوکراین را اجرا کردم و این چیزی است که باید بر آن تمرکز کنیم.»

سناتور کوری بوکر با تاکید بر نیاز به مهار قدرت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در صحنه جهانی گفت: «ما نمی توانیم با رها کردن صحنه جهانی اجازه دهیم نفوذ روسیه بیشتر شود. ما نمی توانیم بگذاریم روسیه در دموکراسی های اوکراین، لتونی و لیتوانی مداخله کند و حتی تلاش هایش در دخالت در این دموکراسی ها را غیرقابل قبول عنوان نکنیم.»

پیت بوتجج، شهردار «ساوت بند» در ایندیانا، ضمن اشاره به سیاست زدایی از «دیوان عالی ایالات متحده» گفت: «ما نمی توانیم هر بار که یک کرسی خالی برای دیوان عالی پدید می آید بر سر آن در یک مناقشه ایدئولوژیک آخرالزمانی درگیر شویم. یک راه حل این است که دیوان عالی متشکل از ۱۵ قاضی باشد که تنها پنج عضو آن با اجماع ۱۰ عضو دیگر منصوب شوند.»

جولیان کاسترو، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی دولت اوباما، با اشاره به لزوم اعتماد به آمریکا در روابط خارجی گفت: «وقتی رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را که چهار سال پیش امضاء کردیم و قوی ترین قرارداد برای مهار برنامه جنگ افزار هسته ای ایران بود پاره کرد و اکنون کردهایی را که به آن ها وعده داده بودیم رها می کنیم، کیم جونگ اون برای چه باید گفته های رئیس جمهوری را درباره مهار برنامه جنگ افزار هسته ای اش باور کند.»

تولسی گبرد، نماینده کنگره از هاوایی، در پاسخ به پرسشی درباره تمایل به خروج نیروهای آمریکا از سوریه گفت: «کشتار کردها به دست ترکیه دیگر پیامد منفی جنگ برای تغییر رژیم در سوریه است. دست دونالد ترامپ به خون کردها آلوده است. اما دست بسیاری سیاستمداران کشور از هر دو حزب که از سال ۲۰۱۱ از تغییر رژیم حمایت کرده اند و بسیاری در رسانه های جریان اصلی که مشوق این جنگ برای تغییر رژیم بوده اند هم آلوده به خون است.»

سناتور کامالا هریس درباره تحقیقات برای استیضاح ترامپ گفت: «او از زمان پیروزی در انتخابات تاکنون مدام به مردم آمریکا، کارگران، ارزش های ما، امنیت ملی و در مورد اوکراین به دموکراسی ما پشت کرده است.»

سناتور ایمی کلوبشار در بحث آن چه دموکرات ها باید برای شکست ترامپ انجام دهند، به لزوم فعالیت انتخاباتی در ایالت های متغییر به لحاظ سیاسی اشاره کرد و گفت: «من این کار را با فعالیت انتخاباتی در جاهایی که راحت نیست، انجام می دهم. از این رو در پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین و سراسر اوهایو و آیوا بوده ام. معتقدم لازم است دیوار دموکراتیک آبی رنگی در اطراف آن ایالت ها بنا کنیم و ترامپ را عقب بنشانیم.»

بتو اورورک، نماینده پیشین کنگره از ایالت تگزاس، درباره کنترل اسلحه و طرح بازخرید و تصرف تسلیحات پر قدرت گفت: «اگر منطق این باشد که آن تسلیحات برای فروش خطرناک است، پس باید با اذعان به وجود ۱۶ میلیون قبضه اسلحه اِی آر ۱۵ و اِی کِی ۴۷ و خطرناک بودن شان، این منع ادامه یابد. هر کدام از این سلاح ها ابزار بالقوه ترور است.»

سناتور برنی سندرز با اشاره به حمله قلبی اخیرش و در پاسخ به پرسشی درباره شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری در ۷۸ سالگی گفت: «ما کارزار پر تحرکی را در سراسر کشور آغاز خواهیم کرد. این گونه می توانم به مردم آمریکا اطمینان خاطر دوباره بدهم. اما بگذارید از این فرصت استفاده کنم و از بسیاری از مردم در سراسر کشور شامل بسیاری از همکارانم در این مناظره برای ابراز محبت و دعاهای خیرشان تشکر کنم.»

تام استایر، میلیاردر و فعال تغییرات اقلیمی، با ایجاد ارتباط میان سیاست خارجی آمریکا و تغییرات اقلیمی گفت: «در برخورد با هر مشکل، اما به طور مشخص تغییرات اقلیمی، باید جهان را از منظر اخلاقی، تکنولوژی، مالی و بازرگانی رهبری کنیم. این سیاست نخست آمریکا، یکجانبه گرایی، بی اعتمادی و غیرقابل اعتماد بودن بدترین ایده ای است که تاکنون شنیده ام.»

سناتور الیزابت وارن در بحث خدمات درمانی و چالش روشن نکردن هزینه های آن گفت: «من تصریح کرده ام که اصولم چیست و آن این است که هزینه ها برای ثروتمندان و شرکت های بزرگ بالا خواهد رفت و برای خانواده های سخت‌کوش طبقه متوسط کم خواهد شد.»

اندرو یانگ، کارآفرین، درباره قدرت گرفتن بیش از حد شرکت های بزرگ فناوری گفت: «قطعا زیاده روی هایی در صنعت فناوری وجود دارد و در بعضی موارد خوب است که آن ها را به عدم سرمایه گذاری در کسب و کارشان واداریم. اما باید واقع‌بین هم باشیم. رقابت تمام مشکل را حل نمی کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مسمومیت دست‌کم ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت؛ دانشجویان تجمع اعتراضی برپا کردند

در پی مسمومیت دست‌کم ۱۵۰ دانشجو در دانشگاه علم و صنعت، دانشجویان این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند.

معید مهدیان، دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد که حداقل ۱۵۰ دانشجو در این دانشگاه دچار مسمومیت غذایی شده‌اند.

دبیر شورای صنفی این دانشگاه افزود: روز سه شنبه ۲۳ مهر ماه دانشجویان در وعده شام همه غذا‌ها را زمین گذاشتند و پیمانکار در محل حاضر شد، از ساعت ۷ عصر تا ۱۲ منتظر بودیم که یکی از مسئولان دانشگاه در محل حاضر شود که حتی یک نفر هم نیامد.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که دانشجویان در اعتراض به این بی توجهی ساعت ۳ بامداد سفره خالی جلوی ساختمان ریاست پهن کردند و تن ماهی خوردند.

منابع خبری دانشجویی نیز گزارش دادند که دانشجویان روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه مقابل ساختمان ریاست این دانشگاه دست به تجمع زده‌اند. این دانشجویان خواستار تغییر پیمانکار سلف و عذرخواهی ریاست دانشگاه علو م صنعت هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان: پرونده مانع‌تراشی کاخ سفید در حال تکمیل است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا می گوید پرونده مانع تراشی دولت ترامپ همچنان در حال تکمیل است.

او این سخنان را پس از آن عنوان کرد که اعضای ارشد دولت و رودی جولیانی، وکیل پرزیدنت ترامپ، احضاریه ها در تحقیقات برای استیضاح را به چالش کشیدند.

دفتر مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، تحقیقات دموکرات ها در مجلس نمایندگان را رد و احضاریه ها را «بسیار گسترده» توصیف کرده است.

پنتاگون می گوید به دلایل حقوقی در این زمان «قادر به عمل» به این خواسته ها نیست.

دفتر بودجه کاخ سفید درخواست ها را رد کرده است و رودی جولیانی به احضاریه ها، برای ارائه اسنادی مرتبط با فشار بر اوکراین برای انجام تحقیقات درباره جو بایدن، جواب منفی داده است.

جان سِیل، وکیل جولیانی، در نامه ای به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، نوشت: «این تحقیقات استیضاح به نظر بی پایه، غیرقانونی و در تناقض با قانون اساسی است. احضاریه بیش از حد گسترده و بی جهت مسولیت آفرین است و به دنبال اسنادی فراتر از ابعاد یک تحقیقات مشروع است.» وکیل جولیانی گفته است اطلاعاتی که دموکرات ها خواهان آن هستند در حوزه حریم خصوصی وکیل و موکل قرار می گیرد.

مایکل مک کال، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، در بیانیه ای گفت تحقیقات برای استیضاح «به جایی که در برابر مردم آمریکا انجام بگیرد، پشت درهای بسته» اتفاق می افتد. او از رئیس مجلس نمایندگان خواست با ارائه قطعنامه ای در صحن کنگره شرایط را برای شفافیت بیشتر فراهم کند.

اما ادم شیف می گوید جمهوریخواهان در جلسات پشت درهای بسته حضور دارند و از فرصت پرسش از شهود و مشاهده شواهد برخوردارند.

این جلسات با حضور مایکل مک کینلی، مشاور ارشد پیشین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ادامه می یابد.

کاخ سفید از مجلس نمایندگان خواسته است درباره تحقیقات برای استیضاح رای گیری انجام دهد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، سه شنبه شب گفت چنین رای گیری هیچ لزومی ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

محسن حق‌شناس دانشجو دانشگاه تهران جهت گذراندن حکم یکسال حبس به اوین رفت

محسن حق شناس در جریان اعتراضات سراسری سال ۹۶ بازداشت شده بود

محسن حق شناس دانشجوی دانشگاه تهران برای تحمل حکم یکسال حبس راهی زندان اوین شد.

محسن حق شناس که در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه ۲۳ مهرماه برای گذراندن دوران محکومیت یکساله‌اش به زندان اوین منتقل شد.

این دانشجوی دانشگاه تهران پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران به دوسال زندان محکوم شده بود که در دادگاه تجدیدنظر این حکم به یکسال کاهش یافت.

در جریان اعتراضات دی ماه سال ۹۶ وزارت اطلاعات ایران دستکم ۱۵۰ دانشجو را بازداشت کرده و دادگاه برای ۱۷ دانشجو حکم زندان صادر کرده بود.

همچنین «لیلا حسین زاده»، دانشجوی دیگری است که پیش از این بابت اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام محکوم به ۳۰ ماه زندان محکوم شده و جهت اجرای حکم به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

پیشتر دیده بان حقوق بشر در تیرماه ۹۷ با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

وزارت خارجه و دولت آمریکا بارها سرکوب اعتراضات مردمی در ایران را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زوئی کرویتز در فیلم «بتمن» نقش «زن گربه‌ای» را بازی می کند

زوئی کرویتز در سریال «دروغهای کوچک بزرگ» بازی کرده است

زوئی کرویتز، بازیگر سریال «دروغهای کوچک بزرگ» در فیلم جدید «بتمَن» ساخته مت ریوز نقش «زن گربه ای» را بازی خواهد کرد. نقش بتمن در این فیلم بر عهده رابرت پتینسون است.

از دیگر بازیگرانی که برای این نقش در نظر گرفته شدند می توان به آلیشیا ویکندر، برنده جایزه اسکار اشاره کرد.

تولید فیلم بتمن که حاضل همکاری کمپانی «برادران وارنر» و «دی سی کمیکس» است تابستان امسال آغاز خواهد شد.

به گزارش مجله «ورایتی» فیلم بتمن روز بیستم و پنجم ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ بر پرده سینما خواهد آمد.

کارگردان این فیلم «متر یوز» است که دو فیلم «سیاه میمون ها» را نیز کارگردانی کرده است. قرار بود این فیلم را «بن افلک» که در سه فیلم، نقش بتمن را بازی کرده کارگردانی کند اما از این پروژه کنار رفت و آن را به آقای ریوز سپرد.

«آن هاتووی»، «هلی بری» و «میشل فایفر» از مشهورترین بازیگرانی هستند که نقش زن گربه ای را بازی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران به جرم فساد مالی برای محکومیت پنج‌ساله به زندان رفت

رسانه های ایران گزارش دادند که حسین فریدون بردار رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه برای گذراندن ۵سال حکم حبس خود راهی زندان شده است.

حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حالی روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه برای اجرای حکم خود راهی زندان شد که خواستار «انتشار متن کامل حکم صادره» برای خود و مستندات آن شده است.

پیش از این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، ۹ مهرماه اعلام کرد که «حسین فریدون به پنج سال حبس‌، جزای نقدی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شده‌است.»

حکم اولیه برادر رئیس جمهوری ایران در دادگاه بدوی هفت سال حبس بوده که به گفته این مقام قضایی در دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس کاهش یافت.

برادر رئیس جمهوری ایران ۲۵ تیر سال گذشته در خصوص یک پرونده مالی احضار و برای او قرار تامین وثیقه تعیین شده بود؛ اما به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه به زندان معرفی شد.

او پس از یک روز بازداشت با تامین وثیقه ۳۵ میلیارد تومانی آزاد شد. تامین این وثیقه سنگین توسط وزیر بهداشت وقت در آن زمان خبرساز شد.

بنابر گزارش‌ها او در قبال «دریافت رشوه» رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسئولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تاثیرگذار اقتصادی به افرادی خاص انجام می‌داده است و این افراد در مقابل، مبالغ هنگفتی را به او پرداخت می‌کردند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پنس،‌ پمپئو و مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ترکیه می‌روند؛ آمریکا خواستار آتش‌بس فوری در شمال سوریه است

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه به ترکیه سفر می‌کنند تا درباره یک آتش‌بس و توافق بین ترکیه و نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه مذاکره کنند.

سایت هیل نوشت مایک پنس و هیئت همراه با رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه دیدار خواهند کرد.

معاون رئيس جمهوری آمریکا با تائید سفر روز چهارشنبه خود به ترکیه، عکسی در توئیتر خود منتشر کرد و نوشت با هدایت پرزیدنت ترامپ، او به همراه وزیر خارجه آمریکا،‌ رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی و جیمز جفری نماینده ویژه در امور سوریه از ترکیه خواهد خواست که تجاوز را متوقف کند و یک آتش‌بس فوری برقرار کند.

به نوشته ای‌بی‌سی، در حالی هیئت ارشد آمریکایی به ترکیه می‌رود که پیشتر رجب طیب اردوغان پیشنهاد آتش‌بس را رد کرده است. آقای اردوغان ابتدا گفت با پنس دیدار نمی کند اما روز چهارشنبه نظر خود را عوض کرد.

این دیدار بعد از تنش های ده روز اخیر صورت می‌گیرد. بعد از اعلام پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه،‌ ارتش ترکیه به مواضع نیروهای کرد در این منطقه حمله کرد. اقدام آنکارا واکنش دیگر کشورها را در پی داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریم‌هایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه‌ فولاد را هم باز می‌گرداند. وزیر خزانه داری ایالات متحده نیز روز دوشنبه از تحریم سه وزیر ترکیه خبر داد. همچنین کنگره آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کند.

ارتش ترکیه در حالی علیه کرد‌ها در شمال سوریه حمله کرده که می‌گوید آنها با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) همکاری می‌کنند. ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود تا چند میلیون سوری مهاجر را از ترکیه به این منطقه منتقل کند.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقامات قضایی آمریکا یک بانک ترکیه را به تلاش برای جابجایی میلیاردها دلار درآمد نفتی ایران متهم کردند

یک شعبه هالک‌بانک در شهر استانبول، ترکیه.

مقامات قضایی آمریکا یک بانک نزدیک به رئيس جمهوری ترکیه را به تلاش برای جابجایی میلیاردها دلار درآمد نفتی جمهوری اسلامی ایران متهم کرد.

دادستانی فدرال آمریکا در نیویورک سه شنبه شب ۲۳ مهر اعلام کرد «هالک بانک» (بانک خلق) ترکیه در یک نقشه چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران مشارکت داشته است.

اعلام جرم علیه این بانک دولتی در ترکیه در حالی است که سال ۲۰۱۸ «مهمت هاکان آتیلا» از مدیران سابق هالک بانک به جرم دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا بازداشت و محکوم شد. او ژوئیه گذشته پس از گذشت محکومیتش آزاد شد و به ترکیه رفت. ترکیه همان زمان نسبت به برخورد قضایی با این مقام هالک‌بانک انتقاد کرده بود.

جفری برمن دادستان فدرال در منهتن نیویورک سه شنبه شب گفت که مشارکت هالک‌بانک برای دور زدن تحریم‌های ایران، با حمایت و حفاظت مقام های ارشد دولت ترکیه صورت گرفته است.

مهمت هاکان آتیلا (وسط) از مدیران سابق هالک بانک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد و تابستان امسال آزاد شد.
مهمت هاکان آتیلا (وسط) از مدیران سابق هالک بانک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد و تابستان امسال آزاد شد.

پیش از این، رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که در آمریکا به جرم دور زدن تحریم‌های ایران زندانی است، علیه آتیلا شهادت داده بود و او را مغز متفکر دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نامیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خبرنگار تازه آزاد شده روس: عاشق ایرانم اما دیگر به این کشور نمی‌روم

«یولیا یوزیک» خبرنگار اهل روسیه که مدتی در ایران زندانی بود، می گوید با اینکه عاشق ایران است، اما دیگر به این کشور سفر نمی‌کند.

خانم یوزیک که بعد از آزادی از ایران به مسکو بازگشته، در گفتگو با رادیو فردا گفت که برخلاف ادعای مقام‌های تهران، او توسط سپاه به جاسوسی برای اسرائیل متهم شده بود.

۱۲ مهرماه خانواده یولیا یوزیک اعلام کردند که او به جاسوسی متهم شده اما سخنگوی دولت روحانی مدعی شد او مشکل ویزا داشته و چند روز بعد در ۱۸ مهرماه آزاد شد.

این خبرنگار روس به رادیو فردا گفت که به دعوت شبکه روسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ایران رفته و به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» بازداشت شد.

وی گفت چون مواضع مخالف با دولت روسیه داشته و «ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی در ایران فکر کرده باشند به این دلیل که مخالف دولت هستم، کرملین بابت بازداشت من از آن‌ها قدردانی هم خواهد کرد». با وجود این پس از بازداشت او، مسئولان دولت روسیه از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور پیگیر وضعیت او شده‌اند و «به‌خاطر روابط خوب با روسیه، ایران قبول کرد کاری را انجام دهد که معمولا انجام نمی‌دهد».

آزادی نسبتا سریع این خبرنگار روس در شرایطی صورت گرفت که مقامات دولتی ایران در پاسخ به اعتراضات گروه های حقوق بشری و کشورهای غربی درباره دستگیری و بازداشت شهروندان غربی و دو تابعیتی، بر «استقلال قوه قضاییه ایران» تاکید می کنند.

کشورهای غربی می گویند هدف ایران از بازداشت شهروندان دو تابعیتی و غربی، استفاده از آنها به عنوان مهره در چانه زنی های سیاسی با این کشورها است.

در حال حاضر چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، نازنین زاغری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت گوگل از گوشی های هوشمند جدید «پیکسل» خود رونمایی کرد

شرکت گوگل با برگزاری مراسم ویژه ای در نیویورک، از تازه ترین گوشی های هوشمند خود رونمایی کرد.

گوشی‌های گوگل پیکسل ۴ و پیکسل ۴ ایکس ‌ال، محصولات جدید این شرکت برای رقابت با سایر تولید کننده های بزرگ گوشی های همراه هستند و از قابلیت‌ های ویژه‌ای بهره می‌گیرند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات پیکسل ۴ و ۴ ایکس‌ ال نسبت به نسل های گذشته، مربوط به دوربین های این گوشی است. این گوشی ها دارای دو دوربین مجزا در جلو و عقب هستند که نسبت به گذشته عملکرد چشمگیری دارند.

گوگل با تغییرات عمده ای که در برنامه های این گوشی ها ایجاد کرده است، حتی عکاسی در شب با کمترین نور موجود را ممکن کرده است.

این گوشی ها، میکروفون ها و بلندگوهایی بسیار حساس و قوی دارند و به تازه ترین فناوری های رایانه ای و اپلیکیشن های روز مجهز هستند.

مدل معمولی پیکسل ۴ گوگل دارای ابعادی معادل ۱۴۷/۱ در ۶۸/۸ در ۸/۲ میلی‌متر و وزنی معادل ۱۶۲ گرم است. این درحالی است که مدل ایکس ال ابعادی معادل ۱۶۰/۴ در ۷۵/۱ در ۸/۲ میلی‌متر و وزنی معادل ۱۹۳ گرم دارد.

گوشی‌های خانواده پیکسل ۴ در پنل پشتی و جلویی از شیشه‌ محافظ گوریلا گلس ۵ استفاده می‌کنند؛ در بین این دو پنل، شاهد فریمی آلومینیومی هستیم.

این گوشی های همراه در رنگ های سفید، مشکی و نارنجی اواخر ماه اکتبر روانه بازار می شوند. پیکسل ۴ معمولی با قیمت پایه‌ ۷۹۹ دلار و پیکسل ۴ ایکس ‌ال پایه ‌ ۸۹۹ دلار به فروش می رسند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG