لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

آمریکا نسبت به صدور حکم ۱۲ سال زندان برای یک فعال چینی ابراز نگرانی کرد


هوانگ کی، فعال آنلاین
هوانگ کی، فعال آنلاین

«مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به صدور حکم ۱۲ سال زندان برای یک فعال چینی واکنش نشان داد.

خانم اورتگاس در این بیانیه که روز پنجشنبه ۱۰ مرداد منتشر شده، گفت: «ایالات متحده از بابت صدور حکم ۱۲ سال زندان برای هوانگ کی، فعال آنلاین، عمیقا نگران است. هوانگ بارها به خاطر دلاوریش در آشکار کردن موارد فساد و تخلفات حقوق بشری در چین در تارنمایش، موسوم به ۶۴ تیانوانگ، از سوی گزارشگران بدون مرز مورد تقدیر قرار گرفته است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «زندانی کردن هوانگ کی نشان‌دهنده سرکوب ادامه‌دار حقوق و آزادی‌های بنیادین انسانی، از جمله آزادی بیان، توسط دولت چین است. ما از دولت چین می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی‌ خود در رابطه با تضمین‌های مربوط به محاکمه منصفانه و نیز حاکمیت قانون پایبند بماند. ما از چین می‌خواهیم تا آقای هوانگ را بی‌درنگ آزاد کند و به او اجازه دهد تا هرچه زودتر به خانواده‌اش، مراقبت‌های پزشکی، و وکیل دسترسی پیدا کند.»

در پایان این بیانیه آمده است: «ما از چین می‌خواهیم که محدودیت‌های ناعادلانه اعمال شده بر آزادی جابجایی خانواده و افراد مرتبط با او را لغو کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG