لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

آمریکا می گوید مقام بلندپایه ای به اجلاس «راه ابریشم» در چین نمی‌فرستد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده برای شرکت در دومین اجلاس «کمربندی و جاده» در پکن در ماه جاری مقام بلندپایه ای اعزام نخواهد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این نکته را با اشاره به نگرانی ها از روش تامین مالی این پروژه عنوان کرد.

یانگ جیه چی، دیپلمات ارشد چین، روز شنبه اعلام کرده بود که تقریبا ۴۰ رهبر خارجی از جمله ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین، و هون سن، نخست وزیر کامبوج، در این اجلاس که اواخر ماه آوریل برگزار می شود، شرکت خواهند کرد. او انتقادها از زیانبار بودن این پروژه را رد کرده و گفت چین هرگز شرکت کنندگان را زیر بدهی نبرده و این پروژه مشوق توسعه مشترک بوده است.

در نخستین اجلاس این پروژه در سال ۲۰۱۷ که بازسازی «راه ابریشم» کهن را برای اتصال چین به آسیا، اروپا و فراتر از آن با بودجه هنگفتی برای زیرساخت ها در نظر دارد، مت پاتینجر، مقام ارشد کاخ سفید در امور آسیا، شرکت کرده بود.

دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که امسال چنین برنامه ای ندارد و بارها از چین خواسته است به مشکلات این پروژه در حوزه مالی، مدیریتی و استانداردها رسیدگی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG