لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۹

پرزیدنت ترامپ با مذاکره کننده تجاری ارشد چین دیدار می‌کند


لیو هه، معاون نخست وزیر چین
لیو هه، معاون نخست وزیر چین

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه با لیو هه، معاون نخست وزیر چین، در کاخ سفید، در آخرین روز دومین دور از مذاکرات بر سر خاتمه دادن به جنگ تجاری جاری بین دو ابرقدرت اقتصادی ملاقات می کند.

رئیس جمهوری آمریکا بامداد پنج شنبه در توییتی نوشت ملاقات ها «با حسن نیت و با روحیه از سوی دو طرف به خوبی پیش می رود». او افزود که «هیچ توافق نهایی صورت نخواهد گرفت تا دوستم پرزیدنت شی و من در آینده ای نزدیک ملاقات کنیم و بر سر بعضی از نکات دشوارتر و دیرین بحث کرده و به توافق برسیم.»

لیو هه، مذاکره کننده تجاری ارشد چین، روز چهارشنبه با مذاکره کنندگان آمریکایی به رهبری رابرت لایتهایزر، نماینده آمریکا در مذاکرات تجاری، در دفتر قوه مجریه در مجاورت کاخ سفید دیدار و گفتگو کرد. محور مباحثات شکایات دیرین واشنگتن از پکن نسبت به مجبور کردن شرکت های آمریکایی به انتقال فناوری های پیشرفته شان به موسسات چینی و محدود کردن دسترسی به بازار گسترده چین است.

مذاکرات ممکن بود تحت الشعاع اعلام جرم دادستان های آمریکایی علیه منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت معظم مخابراتی چین «هواوی»، قرار بگیرد.

در اعلام جرم ادعا شده است که خانم منگ، «هواوی» و شرکت های وابسته اش در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران دست داشته اند و فعالیت هایشان را از نهادهای مالی و دولت آمریکا پنهان کرده اند. چین از بازداشت منگ در ونکوور توسط مقامات کانادایی در اول دسامبر گذشته و استرداد او به ایالات متحده خشمگین شد.

مذاکرات تجاری آمریکا و چین نتیجه توافق ماه گذشته پرزیدنت ترامپ و شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، بر سر توقف اقدامات تلافی جویانه متقابل در اعمال تعرفه های تجاری بر کالاهای صادراتی دو کشور است. این مذاکرات طی نود روز انجام خواهد گرفت و از آغاز سال میلادی جاری شروع شده است.

اگر دو طرف تا دوم مارس به توافق نرسند، تعرفه های آمریکا بر کالاهای چینی از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش می یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG