لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

وزیر خارجه آمریکا: چین درباره کشتار ۲۹ سال پیش در میدان تیان‌آنمن پاسخگو باشد


امروز دوشنبه بیست و نهمین سالروز کشتار در میدان تیان‌آنمن پکن در چین است. در سرکوب جنبش دموکراسی خواهی دانشجویان توسط نیروهای دولتی چین در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آنمن در پکن هزاران تن کشته، زخمی و دستگیر شدند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای، پکن را به مسئولیت پذیری کامل و آشکار کشتار تیان‌آنمن فراخواند و خواهان آزادی زندانیانی شد که به گفته او گناه شان تلاش برای زنده نگه داشتن یاد قربانیان فاجعه تیان‌آنمن است.

آقای پمپئو مقام های چین را همچنین به توقف اذیت و آزار بستگان و نزدیکان قربانیان و شرکت کنندگان در مراسم یادبود قربانیان میدان تیان‌آنمن فراخواند.

در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ هزاران نفر برای اعتراض به میدان مشهور و بزرگ شهر پکن رفتند. معترضان عمدتا دانشجو، دانش آموز و کارگر بودند.

عکسی از اعتراض گسترده در میدان تیان‌آنمن در سال ۱۹۸۹
عکسی از اعتراض گسترده در میدان تیان‌آنمن در سال ۱۹۸۹

آنها به نبود آزادی، حقوق پائین و وضع مسکن معترض بودند. در مقابل سربازان و تانک های ارتش چین مقابل معترضان صف آرایی و بعد معترضان را سرکوب کرد.

در حالیکه وزیر خارجه آمریکا خواستار اعلام نام همه کشته و بازداشت شدگان است، چین نیز در بیانیه ای اعلام کرد آمریکا صلاحیت چنین درخواستی از چین را ندارد.

دولت چین در زمان کشتار تیان‌آنمن، تعداد قربانیان را دویست نفر شامل معترضان و ماموران اعلام کرد اما نهادهای حقوق بشری تعداد کشته ها را بیش از ۱۰ هزار نفر می دانند.

قریب سه دهه بعد از کشتار تیان‌آنمن، هنوز صحبت درباره این رویداد خط قرمز دولت چین است.

با اینکه در چین یادبود کشتار تیان‌آنمن ممنوع است اما گاهی در نقاطی مثل هنگ کنگ یاد قربانیان گرامی داشته می شود.
با اینکه در چین یادبود کشتار تیان‌آنمن ممنوع است اما گاهی در نقاطی مثل هنگ کنگ یاد قربانیان گرامی داشته می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG