لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

گفت و شنود استراتژیک و اقتصادی آمریکا و چین


آمریکا و چین به هشتمین اجلاس گفت و شنود استراتژیک و اقتصادی دو کشور پایان دادند، و هردو زمینه های مشترکی در مقوله هایی از جمله استراتژیک، زیست محیطی و بشردوستانه پیدا کردند.

یک موضوع مهم، کره شمالی بود. آمریکا و چین آزمایش اتمی در ۶ ژانویه ۲۰۱۶ و پرتاب های بعدی با استفاده از فناوری موشکی بالیستیک را محکوم کردند و از پیونگ یانگ خواستند به اقداماتی مغایر با تعهداتش به سازمان ملل متحد برای غیر اتمی شدن پایان دهد.

امریکا و چین موافقت کردند برای پیشبرد توافق اقلیمی جهانی پاریس و اجرای هرچه زودتر آن اقدام کنند.

در مورد حفاظت از اقیانوس ها، موافقت کردند با یکدیگر و با دولت های دیگر برای تکمیل مذاکرات مربوط به توافق جلوگیری از ماهیگیری تجارتی بی رویّه در اقیانوس منجمد شمالی کار کنند.

در جبهه انسانی، آمریکا و چین موافقت کردند بر حمایت از آوارگان سوری و افراد دربدر شده از طریق سازمان ملل متحد، صلیب سرخ، هلال احمر و شریکان آنها بیافزایند، همچنین به حمایت از آوارگان عراقی ادامه دهند.

در آفریقا، دو کشور تصمیم گرفتند به همکاری با اتحادیه آفریقا و کشورهای عضو آن جهت ایجاد مراکز افریقایی برای کنترل و جلوگیری بیماری ها شتاب بخشند. امریکا و چین همچنین کمک های خود را به کشورهایی که از تندباد ال نینو، بویژه در شاخ افریقا صدمه دیده اند، از طریق برنامه جهانی غذا افزایش خواهند داد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت گفت و شنود سالانه به آمریکا و چین فرصت می دهد در جهت ثبات، کامیابی و صلح حرکت کنند و مسلم سازند که بیشتر از رقیب شریک هستند، در مورد حکومت قانون و ارجحیت ها توافق دارند و با گذشت هر سال بیشتر به مقاصد هم اطمینان پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG