لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

عصبانیت پکن از محدودیت های آمریکا بر شرکت چینی ناقض تحریم های ایران


این شرکت چینی، سازنده تجهیزات مخابراتی است
این شرکت چینی، سازنده تجهیزات مخابراتی است

وزارت خارجه چین روز دوشنبه نارضایتی خود را به طرح وزارت بازرگانی آمریکا به اعمال محدودیت علیه شرکت چینی ZTE ابراز کرد. این شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی است و نقض قوانین تحریمی ایران توسط آن، وزارت بازرگانی آمریکا را به اتخاذ تصمیم اخیر ترغیب کرده است.

خبرگزاری رویترز می گوید اعمال محدودیت های جدید علیه ZTE از روز سه شنبه اجرایی می شود و شامل حال هر شرکتی در جهان که بخواهد تولیدات آمریکایی را به این شرکت در چین بدهد نیز می شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در گفت و گو با یک روزنامه این کشور ضمن ابراز مخالفت با تصمیم آمریکا گفت: "امیدواریم که آمریکا این اقدام غلط را متوقف کند و به همکاری های تجاری دو طرف و مناسبات دوجانبه لطمه نزند."

ایران و چین روابط دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی نزدیکی دارند و مراوداتشان در بخش انرژی چشمگیر است. پکن در توافق اتمی میان ایران و آمریکا در جریان مذاکرات بین المللی نقش فعالی داشت.

محدودیت های جدید آمریکا خواستار آن شده که ZTE قبل از ارسال هرگونه تجهیزات یا قطعات ساخت آمریکا تقاضای مجوز صادرات کند. این تصمیم در قابلیت شرکت چینی در خرید محصولات آمریکایی اخلال ایجاد می کند.

XS
SM
MD
LG