لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین در مورد یک توافق سازمان تجارت جهانی


آمریکا و چین در مذاکرات مربوط به بسط یک توافقنامه سازمان تجارت جهانی که تعرفه های تولیدات های-تک (دارای فناوری پیشرفته) را حذف می کند، پیشرفت عمده ای کردند.

این توافق را باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در پکن اعلام کرد. آقای اوباما برای شرکت در نشست گروه همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) روز دوشنبه وارد پکن شد و قرار است روز سه شنبه با رهبران چین دیدار و گفتگو کند.

باراک اوباما گفت ایالات متحده و چین به یک تفاهمی رسیدند که منجر به مذاکرات وسیع تر در مورد گسترش «توافق فناوری اطلاعات سازمان تجارت جهانی» (ITA) خواهد شد.

این مذاکرات به خاطر اختلافات آمریکا و چین بر سر اینکه چه تولیداتی باید در توافقنامه گنجانده شود، در نوامبر ۲۰۱۳ متوقف شده بود.

یک بیانیه مایکل فورمن، رئیس نهاد فدرال «دفتر نماینده تجاری آمریکا» می گوید که به دنبال گشایش در مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین، قرار است مذاکرات کامل در این باره ماه دسامبر ادامه یابد.

این بیانیه می گوید تجهیزات پزشکی، کنسول های بازی های ویدیویی، نرم افزارهای کامپیوتری، و نیمه هادی های نسل آینده از جمله محصولات دارای فناوری پیشرفته هستند که شاهد برداشته شدن تعرفه ها خواهند بود.

«توافقنامه فناوری اطلاعات سازمان تجارت جهانی» از امضا کنندگان آن می خواهد که عوارض گمرکی برخی از تولیدات فناوری اطلاعات را حذف کنند. بسیاری می گویند که فهرست محصولات تحت پوشش این توافقنامه باید به خاطر پیشرفت های صورت گرفته فناوری گسترش یابد.

توافقنامه های تجارت آزاد از جمله موضوعات اصلی نشست گروه همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است. این نشست روز سه شنبه به جمع بندی می رسد.

XS
SM
MD
LG