لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

اهمیت مبادلات مردمی بین آمریکا و چین


تردیدی نیست که همکاری بین ایالات متحده آمریکا و چین نقش مهمی در حل برخی از پیچیده ترین مسائل جهانی و شکل دادن به سیاست های جهانی و منطقه ای در آینده ای قابل پیش بینی بازی خواهد کرد. بنابراین مهم است مردم ما کار با یکدیگر را بیاموزند.

اما، چنین کاری ایجاب می کند ما شناخت خوبی از این که دیگری چگونه کار می کند و می اندیشد داشته باشیم. به این دلیل بود که چهار سال پیش، هیلاری کلینتون وزیر وقت امور خارجه آمریکا و لی یاندونگ، مشاور پیشین دولت چین، مرکز مشاوره آمریکا-چین را برای مبادلات مردمی بوجود آوردند. هدف این بود، و هنوز هم هست، که مبادلات بین شهروندان آمریکا و چین در حوزه های آموزش، فرهنگ، ورزش ، مسائل زنان، فناوری و علوم تقویت شود. امسال، دو طرف موافقت کردند حوزه دیگری بر آنها بیافرایند: بهداشت و تندرستی.

درآن زمان هدف این بود که تا سال ۲۰۱۴ یکصد هزار دانشجوی آمریکایی به چین اعزام شوند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در پنجمین جلسه شورای مبادلات مردمی با بیان این که امروز برای افزایش آن رقم ملاقات می کنیم، گفت «ما تصمیم داریم مسلم سازیم که جوانان آمریکایی شناخت عمیقی از چین بدست آورند. و امسال، مفتخر هستم بگویم ما با تمرکز بر بهداشت و تندرستی ، که چالشی جهانی است و یک پاسخ جهانی را ایجاب می کند، می خواهیم سطح مشارکت خود را حتی بالاتر ببریم. این کار در ارقام محدود نمی شود. این مردم ما، دانشجویان ما، هنرمندان ما، موسیقیدان های ما، ورزشکاران ما و دانشمندان ما هستند که باید دور هم جمع شوند و شالوده ای را برای اعتماد بیشتر و سرانجام رهبری بزرگتر در جهان پی ریزی کنند. دانشجویان ما هم اینک سرگرم پی ریزی این اساس هستند.»

جان کری گفت « داستان مناسبات آمریکا و چین براستی می تواند داستانی از همکاری واقعی و دستاوردی بزرگ باشد. و در حالی که ما ممکن است گهگاه در باره مسائلی اختلاف داشته باشیم، من کاملا یقین دارم که می توانیم از گذشته بیاموزیم و آینده روشن تری را در همکاری با یکدیگر بشارت دهیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت «اگر ما اعتماد بیشتری بدست آوریم، اگر به موفقیت های بزرگتری برسیم، اگر در صحنه جهانی به اتفاق پیش برویم، آنگاه این شورا نه فقط مشارکت مردم ما را تقویت خواهد کرد، بلکه نمونه ای برای امکانات آینده خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG