لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

آینده مناسبات آمریکا و چین


دانیل راسل، معاون وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا در کنگره گفت «هنوز قابلیت عظیمی برای پیشرفت در مناسبات ایالات متحده و چین وجود دارد. پیشرفتی که منافعی برای کشورهایمان، همسایگانمان و جهان خواهد داشت.»

او گفت «ما می‌خواهیم مسلم سازیم که رابطه آمریکا و چین، نه با رقابت استراتژیک، بلکه با رقابتی عاقلانه و سالم، با همکاری عملی در مسائل ترجیهی، و مدیریت سازنده اختلافات و ناهماهنگی‌هایمان توجیه شود؛ و در جایی که منافع تلاقی می‌کند، ما خواهان گسترش همکاری با چین خواهیم شد. از جمله غنای اقتصادی، غیر اتمی شدن شبه جزیره کره، حل صلح‌جویانه مسئله اتمی ایران و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای. ما همچنین تلاش خواهیم کرد اختلافاتمان بگونه‌ای سازنده مدیریت شود.»

یک عصر رویکرد ایالات متحده به آسیا- اقیانوسیه، تقویت اتحادیه‌ها و مشارکت‌های آمریکا در منطقه است؛ و این مقوله‌ای است که مستقیماً به ایجاد فضای امنیتی باثباتی که شالوده رشد و توسعه اقتصادی آسیا، از جمله چین بوده است ، کمک می‌کند.

دومین عنصر، تقویت نهادهای منطقه‌ای برای نگهداشت سیستمی مبتنی بر مقررات بین المللی و فراهم آوردن ابزاری است که کشورها و رهبران بتوانند روی مسائل ترجیحی استراتژیک، اقتصادی و مقوله‌های دیگر کار کنند.

عنصر سوم، گسترش مناسبات آمریکا با کشورهایی مانند چین، از جمله از طریق گفت و شنود منظم در سطح بالا است. دانیل راسل، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده و چین، منافعی حیاتی در موفقیت یکدیگر دارند. ما اینک سعی داریم پیشرفت مهمی را که در ۳۵ سال روابط دوجانبه صورت گرفته است، منعکس کنیم. یک درس اصلی این است که رشد و بالندگی روابط خود را مسلم سازیم و پیوندهای دو ملت را تقویت کنیم. مبادلات مردمی در تقویت تفاهم دوجابنه اساسی است.»

XS
SM
MD
LG