لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

گفت و شنود استراتژیک آمریکا و چین


ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، در پایان جلسه گفت و شنود استراتژیک واقتصادی امریکا – چین در واشتگتن دی سی گفت، «ساختن رابطه ای سازنده تر و همکاری بیشتر بین آمریکا و چین برای آینده ما حیاتی است و به تقویت صلح، ثبات و موفقیت در جهان کمک خواهد کرد.»

توجه موثر به چالش های بین المللی امروز، از تغییر آب و هوا تا گسترش تسلیحات اتمی، فقر و امنیت سایبری، مشارکت فعال و پویا بین دو کشور را ایجاب می کند.

آقای برنز گفت «طرح های مهمی که ما در مورد تغییر آب و هوا اعلام کردیم و وعده چین برای تقویت شفافیت اطلاعات مربوط به انرژی، تعهد ما به تامین انرژی بادوام و ارزان و کاهش تشعشع گازهای گلخانه ای را منعکس می کند.»

معاون وزات امور خارجه آمریکا ادامه داد «ما متعهد هستیم به مقررات و معیارهای بین المللی پای بند بمانیم. چنین کاری مجموعه بزرگی از مسائل، از امنیت کشتیرانی در آسیای شرقی، تا روابط تجارتی و سرمایه گذاری، و چگونگی رفتار با مردم ما را دربر می گیرد.»

ویلیام برنز تاکید کرد «امنیت سایبری حوزه مهم جدیدی است که در آن ما نیاز داریم به تفاهم مشترکی درباره مقررات مربوط برسیم. ما تاکید کردیم که سرقت سایبری اسرار تجارتی، حقوق مولف، و اطلاعات محرمانه بازرگانی قابل قبول نیست.»

آقای برنز گفت «مناسبات آمریکا – چین در حال پیشرفت است. وقتی ما با اختلافات یا مسایل حساس روبرو می شویم، لازم است مستقیما به آنها بپردازیم.»

او گفت «ما همچنین نگرانی های جاری خود را نسبت به وضعیت حقوق بشر در چین، به ویژه بی ثباتی اخیر در مناطق تبت و اویغور، ابراز داشتیم.» ویلیام برنز با تاکید دوباره بر اهمیت حقوق بشر برای مناسبات دوجانبه گفت «ما قاطعانه بر این باوریم که احترام به حقوق جهانی و آزادی های اساسی چین را آرامتر، کامیاب تر، و در نهایت امن تر خواهد ساخت.»

معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفت «ما باید به تقویت مناسبات نه فقط بین دولت ها بلکه ملت هایمان ادامه دهیم. تماس های روبه گسترش مردم ما ممکن است مهمترین وماندگار ترین میراث دیپلماسی ما باشد.»
XS
SM
MD
LG