لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

مناسیات نیرومند با چین


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در نخستین دیدار ازچین در این مقام، تاکید کرد که تقویت یک رابطه همراه با همکاری بین دو کشوربه امنیت و ثبات اقتصادی بیشتر در جهان کمک خواهد کرد. کری گفت «یک مشارکت سازنده استوار برمنافع دوجانبه به سود هرکسی درجهان خواهد بود.»
کری در دیدارهایش با شی جین پینگ رییس جمهوری، لی کوچانگ نخست وزیر، یانگ جیه چی مشاور دولت و وانگ یی وزیر امورخارجه چین گفت فرصتی برای گفت وگو درباره تعداد بزرگی از مسائل دوجانبه، منطقه ای و امنیت جهانی فراهم آمده است ، و لازم است در آغاز به کره َشمالی پرداخته شود.
در این مقوله، ایالات متحده آمریکا و چین کاملا به بیانیه مشترک سال ۲۰۰۵ مذاکرات شش جانبه و هدف اصلی آن، غیر اتمی ساختن قابل تایید شبه جزیره کره در شیوه ای صلحجویانه، پای بند هستند.
جان کری گفت «و ما به کیم یونگ اون رییس جمهوری کره و دولت او می گوئیم آنها گزینشی روشن دارند... در کوشش برای یافتن راه حل ازطریق مذاکره به ما به پیوندید. این ارجحیت ما و بهترین راه برای پیشرفت است.
آقای کری در دیدارهایش با رهبران چین گفت آنها همچنین درباره منفعت مشترک بازداشتن ایران از تهیه تسلیحات اتمی بحث کردند و در این باره که چگونه همکاری نزدیک بین دوکشوردر انجام این هدف مهم است به توافق رسیدند.
آنها همچنین درباره ادامه مشارکت دوجانبه درگفت وشنود استراتژیک و اقتصادی دوجانبه، نگرانی های حقوق بشری، انرژی، تغییرآب وهوا، امنیت سایبری، اختلافات دریایی منطقه ای، و اهمیت مبادلات مردمی بین آمریکا و چین بحث کردند.
آقای کری گفت «ما نه فقط رابطه بین دو دولت، بلکه بین خانواده ها، دوستان، سرمایه گذاران، دانشجویان، اندیشه وران، هنرمندان و دیگران را تقویت می کنیم. ایالات متحده خواهان رابطه ای نیرومند، عادی و ویژه با چین است، زیرا چین یک قدرت جهانی است و قادراست بر رویدادها درجهان اثر بگذارد. و ما نیازداریم با یکدیگر کار کنیم.»
XS
SM
MD
LG