لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

برخورد گرم آمریکا با رهبران جدید چین


رئيس جمهوری جديد چين برای نخستين بار با مقام های آمريکايی ديدن کرده است. مهمترين علت اين ديدار بررسی مسائلی ذکر شده است که اخيراً از طرف ايالات متحده در انتقاد به چين و حملات سايبری چین عليه منافع آمريکا مطرح می شود.

کنت شوارتز خبرنگار صدای آمريکا در گزارش خود می گوید اولين تجربۀ ديدار شی جين پينگ، رئيس جمهوری جديد چين با مقام های آمريکايی با برخورد گرم و دوستانه جک لو، وزير خزانه داری آمريکا آغاز شد. به گفته وی در حال حاضر وظيفۀ ويژه ايالات متحده و چين اين است که در جهت صيانت دوام، ثبات و بالندگی اقتصاد جهانی عمل کنند.

اما پرواضح است که در پشت اين برخورد گرم و دوستانه رگه هايی از تنش وجود دارد، چون مقام های آمريکايی شواهد محکمی در دست دارند که نشان می دهد منافع اين کشور هر روز بيشتر در معرض حملات سايبری چين قرار می گيرد.
اين مسئله از طرف آمريکا هنوز در حد اتهام مطرح می شود اما لی کچيانگ، نخست وزير جديد چين، هفته گذشته در يک کنفرانس خبری سعی کرد به شدت آن را رد کند.
وی گفت "چين نه تنها از چنين اقداماتی پشتيبانی نمی کند، بلکه بر عکس مخالف آنهاست. به نظر من در گلايه های شما رنگ اتهام وجود دارد. تهمت زدن های بی اساس به يکديگر، آنهم در شرايطی که اتفاقاً بايد در جهت حفظ امنيت سايبری با هم همکاری کنيم، به هيچ وجه کار درستی نيست".

بسیاری از کارشناسان آمريکايی اين حرفها را باور ندارند و هنوز معتقدند چين از هيچ فرصتی برای حمله سايبری به آمريکا نمی گذرد.

شرکت امنيت سايبری مَنديانت به تازگی ردِ هکرهايی را پيدا کرد که نزديک ساختمان های نظامی شانگ های در حال فعاليتند.

ريچارد بی اِیلِچ سرپرست دايره امنيتی شرکت مَنديانت می گويد، اين هکرها مستقيماً از طرف دولت چين حمايت می شوند، چون رشد اقتصاد چين در گرو امنيت ملی است.

مايک راجرز، رئيس کميتۀ اطلاعاتی مجلس نمايندگان آمريکا از اين هم فراتر رفته می گويد آمريکا و چين در حال حاضر در يک جنگ سايبری هستند.

رئيس جمهوری آمريکا نيز می گويد می خواهد قوانين و مقررات را به نحوی تغيير دهد که دفاع در مقابل حملات سايبری راحت تر بشود.
اما بنظر می رسد نگرانی ها به اين زودی رفع نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG