لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

وزیر خارجه آمریکا: لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام اقدامی علیه چین نیست


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده (وسط)، سفیر آمریکا در ویتنام، نخست وزیر و وزیر خارجه ویتنام پس از امضای قرارداد تشکیل سپاه صلح
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده (وسط)، سفیر آمریکا در ویتنام، نخست وزیر و وزیر خارجه ویتنام پس از امضای قرارداد تشکیل سپاه صلح

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه برچیدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ویتنام پس از حدود سه دهه را اقدامی "کاملا عادی" دانست و گفت این تصمیم واشنگتن به منظور مقابله با چین اتخاذ نشده است.

باراک اوباما رییس آمریکا روز دوشنبه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ویتنام را بطور کامل لغو کرد و در جریان سفر به این کشور کمونیستی که زمانی با آمریکا در جنگ بود، گفت دو دشمن دیرینه اکنون به تفاهم و اعتماد متقابل رسیده‌اند.

برخی رسانه‌های چین روز سه‌شنبه ضمن انتقاد از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در ویتنام، لغو تحریم تسلیحاتی علیه آن کشور توسط ایالات متحده را گامی در راستای "ممانعت از رشد و ترقی چین" دانستند.

یا این حال آقای کری که همراه پرزیدنت اوباما در ویتنام به سر می‌برد، ضمن رد این ادعا، از پکن خواست اختلافات خود با همسایگانش، از جمله ویتنام، در دریای جنوبی چین را بطور مسالمت آمیز حل و فصل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر هوشی‌مین گفت "هیچ کدام از اقداماتی که ما اینجا انجام می‌دهیم، بر روی چین تمرکز ندارد."

جان کری در ادامه اضافه کرد که "امیدوارم چین برداشت درستی از این امر داشته باشد، چرا که امید ما محترم شمرده شدن قوانین دریانوردی و روابط دوستانه است، که امری کلیدی برای منطقه است."

وی با تاکید بر این که لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام امری "کاملا عادی" بوده و تحریک کننده به حساب نمی‌آید، بار دیگر تکرار کرد که ایالات متحده از ظهور یک چین قدرتمند استقبال می‌کند.

به رغم موضع‌گیری منفی برخی رسانه‌های چینی، سخنگوی وزارت خارجه آن کشور پیشتر گفت که به عنوان یک کشور همسایه، از توسعه روابط دوستانه ویتنام با سایر کشورها، از جمله آمریکا، خشنود است.

جنگ آمریکا و ویتنام حدود ۴۱ سال پیش پایان یافت و بخش عمده‌ای از تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا علیه آن کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی برچیده شده بود.

XS
SM
MD
LG