لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

خرابکاری در آثار هنری و مذهبی واشنگتن


«جیاما تیان»، زن ۵۸ ساله ای چینی هنگام اسپری کردن رنگ سبزی به کلیسای ملی کاتدرال واشنگتن دستگیر شد.

مقامات آمریکا در حال رسیدگی به خرابکاری یک زن چینی تبار هستند، که به بدترین نوع از انواع خرابکاری در اماکن تاریخی واشنگتن متهم شده است.

«جیاما تیان»، زن ۵۸ ساله ای چینی تبار، که روز دوشنبه گذشته هنگام اسپری کردن رنگی سبز به کلیسای جامع واشنگتن دستگیر شد، در بازداشتگاهی در واشنگتن در انتطار است تا روز جمعه همین هفته، در دومین جلسه دادگاه حاضر شود.

تیان بلافاصله پس از اسپری کردن رنگ سبز به وسائل زینتی در دو سالن کلیسا، در حالی که چند قوطی رنگ همراه داشت، و بر روی کفشهای وی رنگ سبز مشاهده می شد، توسط یک افسر پلیس در داخل محوطه کلیسای جامع دستگیر شد.

دستگیری تیان در پی کشف چند مورد از خرابکاری مشابه در اماکن تاریخی واشنگتن در روزها پنجشنه، جمعه، و یکشنبه هفته گذشته صورت گرفت. پلیس معتقد است که این وقایع با هم مرتبط هستند.

تیان که به خرابکاری در املاک خسارت عمدی به کلیسای جامع واشنگتن متهم شده است، روز سه شنبه در اولین جلسه دادگاه خود حاضر شد. با این اتهام، ممکن است حداکثر ۱۰ سال زندان و ۵,۰۰۰ دلار جریمه نقدی در پی داشته باشد. به دستور رئیس دادگاه تیان در بازداشت بسر می برد و بیم از فرار وی، باعث شده که رئیس دادگاه وی را به قید ضمانت موقتاً آزاد نکند.

مقامات قضائی می گویند زبان انگلیس تیان ضعیف است. او اطلاعات کمی در مورد خود به پلیس ارائه کرده است و می گوید که در لوس آنجلس زندگی می کند.

کتی لانیر، رئیس پلیس واشنگتن به یک تلویزیون محلی گفته است که تینا ممکن است بیماری روانی داشته باشد.

تیان پیش از دستگیریش، در مراسم روز یکشنبه در «کلیسای یادبود قصر لوتر» در واشنگتن شرکت کرده بود.

جک فایفر اسقف و مدیر این کلیسا به خبرنگار صدای آمریکا گفت چند تن از شرکت کنندگان به رسم خوش آمد گفتن مسیحیان دست وی را فشردند، ولی تشخیص دادند که وی خود را درگیر گفتگو با آنها نمی کند.
فایفر گفت: بسیاری از حاضران فکر می کردند که وی یک فرد بی خانمان است، که یک رویداد معمولی است. در بسیار از اوقات، افرادی در مراسم کلیسا شرکت می کنند که ما پیشتر آنها را ندیده ایم.

فایفر گفت که چند تن از اعضای کلیسا که پس از مراسم به کلیسا بازگشتند متوجه شدند که مخلوطی از رنگ ، ادرار، و مدفوع بر روی صندلیهای نزدیک محل خطابه پاشیده شده است، و تصممیم گرفتند تا به پلیس اطلاع دهند.

کلیسا نیز پیشتر پلیس را در جریان خربکاری در روز پنجشنبه گذشته قرار داده بود، که در مقابل کلیسا بر روی مجسمه مارتین لوتر رنگ سبز اسپری کرده بودند. این اولین باری بود که پلیس را در جریان خرابکاریهای اخیر تاریخی قرار دادند.

خرابکاری مشابه ای نیز روز بعد در بنای یادبود لینکن روی داد.

خسارت وارد بر اماکن تاریخی بالغ بر هزاران دلار برآورد شده است. کارول جانسون، سخنگوی مموریال پارک به خبرنگار صدای آمریکا گفت آخرین باری که در پارک ملی واشنگتن خرابکاری صورت گرفت سال ۱۹۶۲ بود. جانسون افزود در مراسم سالگرد صدمین سال اعلامیه آزادی بردگان، با رنگ در پشت مجسمه لینکلن کلمات نژاد پرستانه نوشتند.

بیل میلر سخنگوی دفتر دادستانی واشنگتن گفت که اخیراً هیچ رویداد خرابکارانه ای مشابه با آنچه هفته گذشته در واشنگتن روی داد صورت نگرفته است.
مدارک دادگاه نشان می دهد که روادید تیان برای بازدید از آمریکا تا روز شنبه اعتبار دارد. هنوز معلوم نیست که جریان رسیدگی به جرم وی چگونه در وضعیت مسافرتی وی تأثیر خواهد گذاشت.

سفارت چین در واشنگتن به سوال خبرنگار صدای آمریکا مبنی برآنکه چِین کمکی به تیان خواهد کرد یا خیر، پاسخی نداده است.
XS
SM
MD
LG