لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۸

آمریکا از چین خواست به آزار و تعقیب مسلمانان اقلیت اویغور پایان دهد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای از ادامه آزار، تعقیب، دستگیری و بازداشت خودسرانه مسلمانان اقلیت اویغور از سوی دولت چین ابراز نگرانی عمیق کرده و از چین خواست به این رفتارها پایان دهد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۴ آبان منتشر شد گفت: از جانب وزارت خارجه آمریکا مراسم تسلیت عمیق خود را به آن افراد شجاع و خانواده‌شان که از فشار حزب کمونیست چین به طور مستقیم آسیب دیده‌اند، اعلام می‌دارم.

مایک پمپئو با اشاره به نام قربانیان سرکوب و افرادی چون «فکرت جودوت»،‌ «آلفر ارکین» و «زمرت داوود» افزود: به ویژه به خانم داوود که گزارش شد پدر سالمندش از سوی مقامات دولت چین چند بار در سال‌های اخیر احضار و بازجویی شده و به تازگی در شرایطی نامشخص، جان سپرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: بار دیگر از چین می‌‌خواهیم از آزار اویغورهایی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند دست بردارد، تمامی کسانی که خودسرانه دستگیر شده‌اند را آزاد کند و به خانواده‌ها اجازه دهد بدون ترس از عواقب، آزادانه در تماس باشند.

اویغورها گروهی ترک‌تبار مسلمان ساکن ایالت خودگردان سین کیانگ در شمال غرب چین هستند. در سالهای اخیر گزارش هایی درباره نقض حقوق آنها منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG