لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

پرزیدنت ترامپ: اگر به توافق تجاری نرسیم، چین آسیب خواهد دید


دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده می‌گوید نرسیدن به یک توافق تجاری میان چین و آمریکا، باعث خواهد شد که به چین آسیب زیادی وارد شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت در صورت نرسیدن به یک توافق تجاری، بسیاری از کارخانه‌ها مجبور به ترک چین خواهند شد.

پرزیدنت ترامپ نوشت: «به رئیس جمهوری شی و دوستان زیادم در چین باید بگویم که این کشور در صورتی که به یک توافق تجاری نرسد، آسیب زیادی خواهد دید. کارخانه‌های بسیاری چین را به مقصد دیگر کشورها ترک خواهند کرد. [چرا که] نرخ خرید در چین بسیار بالا خواهد بود. توافق خوبی داشتید که تقریبا کامل شده بود، اما زیر آن زدید.»

موضع‌گیری رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن بیان شده است که چین امروز اعلام کرده بود «تسلیم فشارها برای اعمال تعرفه‌» بر تمام کالاهای چینی نخواهد شد.

چین پیشتر اعلام کرده بود در واکنش به تصمیم ایالات متحده برای اعمال تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای این کشور واکنش نشان خواهد داد، گرچه هنوز مشخص نیست این واکنش چه خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته اعلام کرده بودتعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به ایالات متحده، از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن این‌که به زودی بر ۳۲۵ میلیارد دلار از واردات چین نیز تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد شد.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت های فناوری به موسسات چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG