لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

جنگ تجاری آمریکا و چین برای بعضی کشورها اتفاق خوبی است


موسس و رئیس شرکت پدگو
موسس و رئیس شرکت پدگو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جنگ تجاری آمریکا و چین مانند هر جنگ دیگری برنده و بازنده هایی دارد. در حالی که آمریکا و چین با تعرفه ها با هم به نبرد می پردازند، شرکت های تولیدی آسیب دیده از تعرفه های بالا به دنبال نقاطی خارج از آمریکا و چین می گردند.

در حال حاضر، دو کارخانه در ویتنام دوچرخه های برقی برای «پِدِگو»، شرکت آمریکایی مستقر در «فاونتِین وَلی» در ایالت کالیفرنیا، می سازند. هشتاد درصد از قطعات دوچرخه های «پِدِگو» از چین می آمد، اما دیگر چنین نیست.

دان دیکاستانزو، موسس و مدیر «پِدِگو»، می گوید: «الان، ما ۷۰ درصد در ویتنام و ۳۰ درصد در تایوان هستیم. ما از اول ژانویه ۲۰۱۹، تمام خط تولیدمان در چین را برچیده و موفق شدیم آن را به ویتنام منتقل کنیم.»

شرکت آمریکایی «گوپرو» هم در ماه ژوئن خط تولید دوربین های مصرفی اش در ایالات متحده را از چین تعطیل کرده و به مکزیک منتقل کرده است.

دوربین های «گوپرو» مصرفی در خارج از بازار آمریکا همچنان در چین تولید می شوند.

کوین کلاودن، مدیراجرایی «مرکز اقتصادهای منطقه ای» در «موسسه میلکن»، می گوید: «ویتنام و مکزیک دو کشوری هستند که به جهت ظرفیت و موقعیت جغرافیایی بیشترین سود را از این وضع می برند.»

به گزارش «اداره آمار ایالات متحده»، واردات کالا از مکزیک در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ بیش از ۶ درصد نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. واردات از ویتنام در همین دوره بیش از ۳۳ درصد بالا رفته است. واردات از چین در این مقطع ۱۲ درصد افت را نشان می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG