لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

هشدار اوباما به چين پيرامون گريز از قوانين تجاری


هشدار اوباما به چين پيرامون گريز از قوانين تجاری
هشدار اوباما به چين پيرامون گريز از قوانين تجاری

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا روز سه شنبه به چين هشدار داد که از محدود کردن صادرات مواد معدنی «کمياب» که مورد استفاده برای توليد محصولات با تکنولوژی بالا قرار می گيرد، پرهيز کند.

آقای اوباما اين محدود سازی صادرات را به عنوان محدودیت ناعادلانه تجاری توصیف کرد، و گفت: «رقبای ما باید آگاه باشند که گريز از قوانين بدون مجازات نخواهد بود»

آمريکا، ژاپن و ۲۷ کشور اتحادیه اروپا روز سه شنبه بهم پیوستند و علیه چین به سازمان جهانی تجارت در ژنو برای حل و فصل اين اختلاف رسما شکايت کردند. آنها ادعا می کنند: چین، که کنترل ۹۵ درصد از عرضه جهانی این مواد معدنی را کنترل می کند، محدودیت هايی صادراتی تحميل کرده است که قوانین تجاری جهانی را نقض می کند.

باراک اوباما گفت: او به دنبال اين شکایت تجاری است تا شرکت های آمریکایی بتوانند بطور برابر با شرکتهای خارجی در تولید کالاهایی که نیاز به استفاده از مواد معدنی کمياب دارند به رقابت بپردازند.

چین اعلام کرده است که سهمیه صادرات خود را در سال های اخیر به منظور برآوردن نیازهای تولید داخلی خود و رفع نگرانی های زیست محیطی، محدود ساخته است. مقامات چینی اتهام فعالیت های غیر قانونی را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG